A kormány intézkedéseinek eredményeként az elmúlt években folyamatosan javult a kisgyermekes nők munkaerőpiaci helyzete. A 6 év alatti gyermeket nevelő nők foglalkoztatási mutatója 2010-hez képest jelentős, több mint tíz százalékpontos növekedéssel tavaly már megközelítette a 40 százalékot. A kismamák munkába állásához elengedhetetlen, hogy gyermekeik napközbeni ellátásáról könnyen elérhető, anyagi lehetőségeihez igazodó módon tudjanak gondoskodni.
A kormány folyamatosan dolgozik a 3 év alatti gyermekek napközbeni felügyeletét segítő intézményrendszer fejlesztésén,
a bölcsődék számának növelésén. A Családvédelmi Akcióterv keretében például 70 ezer új férőhely létrehozása a cél 2022-re. A munkahelyi vagy családi bölcsődei díjhoz nyújtott anyagi támogatás a keret kimerüléséig, de legkésőbb 2022 nyaráig nyújt átmeneti segítséget a magyar családoknak.
Bodó Sándor elmondta, a legfeljebb havi 40 ezer forint támogatást azok a munkába visszatérő szülők kaphatják, akik gyermeküket a munkavégzés idejére nem önkormányzati fenntartású, hanem családi vagy munkahelyi bölcsődében helyezik el. A 20 hetesnél idősebb gyermeket nevelő szülők akkor vehetnek részt a programban, ha olyan településen vagy kerületben élnek, ahol nincs önkormányzati fenntartású bölcsődei ellátás, vagy az igénylők száma meghaladja a rendelkezésre álló férőhelyeket, emellett van bankszámlájuk és hozzáférnek az Ügyfélkapuhoz.
Egy szülő több gyermek után is részesülhet támogatásban.
Ha a gyermek elhelyezéséért fizetett díj 40 ezer forintnál kevesebb, akkor a támogatás összege megegyezik a bölcsődei havidíj összegével, ha több, akkor a szülőknek csak a különbözetet kell megfizetniük. A támogatás iránti kérelmet a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani, a szervezet honlapján kifejezetten erre a célra létrehozott felületen keresztül.
(Borítókép: Dolgozó a Félegyházi Pékség Kft. kiskunfélegyházi üzemében a cég versenyképességi támogatásáról szóló szerződés átadásának napján, 2020. szeptember 7-én. (MTI/Rosta Tibor)