Már az orosz-ukrán háború előtt hátrányba kerültek az európai cégek

Hírek Járdi Roland
Az EU-nak elsődlegesen energia problémája van, az európai cégek árhátránya már az orosz-ukrán háború előtt megjelent – erről beszélt Hortay Olivér, a Századvég üzletág vezetője a Figyelő szervezésében megrendezésre kerülő „Kicsik, közepesek, erősek” című kkv konferencián a budapesti Novotel szállodában. Szerinte nem lehet tartósan ellenállni a társadalmi akaratnak, előbb-utóbb az EU-nak fel kell adnia az értelmetlen zöld politikai intézkedéseket.

Néhány éve új gazdaságtörténetnek vagyunk a szemtanúi, míg a korábbi időszak a hiperglobalizáció időszaka volt, amelyben az export és az import jobban növekedett, mint a GDP, addig 2008 óta már a stagnálás figyelhető meg – mondta Hortay Olivér, a Századvég üzletág-igazgató a Figyelő „Kicsik, közepesek, erősek” című kkv konferenciáján a budapesti Novotel szállodában, ahol a szakértő a kkv-k működési környezetét meghatározó geopolitikai feszültségekről beszélt.

Hortay Olivér úgy folytatta, ha optimisták vagyunk, és a fegyveres konfliktusokat a jövőben el lehet kerülni, akkor a külkereskedelem súlya a világgazdaságban nem csökkenhet tovább. Ez a magyar gazdaság számára jó hír lenne, mivel nagyon nyitott és erőteljesen függ a külpiacoktól.

Az igazgató rámutatott: az elmúlt évtizedekben az EU veszített a relatív pozíciójából a világgazdaságban, miközben Kína súlya elképesztően nőtt, az Egyesült Államok pedig tartotta a helyezését.

Ezért joggal érezheti mind Amerika, mind az EU, hogy erre reagálni kell.

Az európaiak változást akarnak, Európának változnia kell – szögezte le a Századvég üzletág vezetője, aki ezért is örült a Draghi-jelentésnek, amely nagyon súlyos megállapításokat tett az EU versenyképességével és energiapolitikájával kapcsolatban. Ma egy európai vállalatnak a gázért 4-5 ször, a villamos energiáért pedig 2-3-szor többet kell fizetnie, mint egy amerikainak. Ráadásul ez a helyzet szerinte nem az orosz-ukrán háborúval kezdődött el, az árhátrány már hamarabb megjelent.

A meggyőződése, hogy az árhátrány egy másik komponense az ideológia vezérelt zöld politika. Az olló az amerikai és európai vállalatok között 2018 után kezdett kinyílni, aminek oka a széndioxid kvóta.

Ezért úgy véli, hogy EU-nak elsődlegesen energia problémája van. Ugyanakkor nem a társadalom felől jött az az igény, hogy önsorsrontó módon a zöld politika felé tolódjon el. Mindenesetre bizakodó abban, tartósan nem lehet ellenállni a társadalmi akaratnak, azoknak a béklyóknak, amit gátolják a vállalatok működését, előbb-utóbb vége lesz.

További részletek a Világgazdaság oldalán érhetők el.

Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Ezek is érdekelhetnek

További híreink