Magyarországon körülbelül 75 ezer felsőoktatási oklevél ragadt bent a nyelvvizsga hiánya miatt, ezekből azonban
már több mint 13 ezret vehettek át a hallgatók felsőoktatási intézményekben
– írja pénteki számában a Világgazdaság.
A legtöbb diploma a bölcsészi és a gazdálkodási területeken ragadt benn a nyelvvizsga hiánya miatt, de éppen ezeken a területeken tanul a legtöbb hallgató is – közölte a Világgazdasággal a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK).
A lap szerint az intézkedés a doktori képzések kivételével minden képzési formára vonatkozik, tehát a korábbi főiskolai és egyetemi, az alap-, mester-, osztatlan és felsőoktatási szakképzésekre is, a finanszírozási formától (ösztöndíjas vagy önköltséges) függetlenül.
- A Budapesti Gazdasági Egyetemen (BGE) például már 3600-an jelentkeztek, ez az összes át nem vett diploma csaknem 60 százaléka.
- A Budapesti Corvinus Egyetemen a legnagyobb roham – 600 igényléssel – a hivatalos bejelentés utáni első két napon volt, június elejéig 1619 kérelem érkezett, és az egyetem becslése szerint összesen mintegy kétezer várható. Már 511 kérelmező át is vette a diplomáját.
- Legkevesebb diploma az Állatorvostudományi Egyetemen ragadt benn.
- Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a hatezer volt hallgatójából már négyezerrel egyeztette az adataikat. Az egészségügyben használt triázsrendszert alkalmazva azoknak adták ki hamarabb az oklevelüket, akik a közelmúltban végeztek.
Azt, hogy a nyelvvizsgamentesség miatt a Gazdaságvédelmi akcióterv munkahelyteremtési programjában 75 ezer diák mentesülhet a nyelvvizsga-kötelezettség alól, még április elején jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.
Borítókép: Pixabay