Nemzetközi sajtóhírek szerint egy magyar cégnek is köze lehet a Libanonban és Szíriában elkövetett merényletnél használt eszközök gyártásához. Az akció során fegyveresek zsebében robbantak fel a csipogók.
Ahogy a Világgazdaság is beszámolt róla, új fegyvert vetettek be Libanonban, mégpedig a csipogókat, amelyeket gyilkos bombákká alakítottak. Az egyidejű akcióban több mint kétezren megsérültek, kilencen, köztük egy nyolc éves kislány, pedig meghaltak. A Hezbollah képviselője szerint a támadásért Izrael a felelős.
A libanoni hatóságok úgy tudják, hogy a robbanások főként olyan területeken történtek, ahol a Hezbollah milícia erős jelenléttel rendelkezik, különösen Bejrút egyik déli külvárosában és a kelet-libanoni Beqaa régióban, valamint a szíriai Damaszkuszban.
Nem sokkal később a nemzetközi sajtóban megjelent, hogy ezeket a készülékeket Budapesten gyártották.
A tajvani Gold Apollo licensztulajdonos cég szerdán közölte, hogy átengedték az AR-924 személyhívók gyártási jogát, azokat a budapesti BAC Consulting Kft. gyártotta. Mint írták, az együttműködési megállapodásuk értelmében a termékek tervezése és gyártása kizárólag a BAC felelőssége.
A magyar cég már három éve partnere a tajvaninak. Ebben a cikkben bemutatjuk, mit lehet tudni a BAC Consulting Kft-ről.
Szakértők szerint a csipogókba robbanóanyagot helyeztek el azok végfelhasználóknak történnő eladása előtt, azaz valahol az ellátási láncban történt a személyi hívók kompromittálása.
Az AR-924-es csipogó újratölthető lítiumelemet tartalmaz, egy feltöltéssel akár 85 napig is működhet – derítette ki az AP a Gold Apollo honlapjáról, ám a leírást a szabotázstámadás után levették az oldalról.
A csipogók, azaz személyhívók működése és felhasználói
A csipogók a mobiltelefonoktól eltérő vezeték nélküli hálózaton működnek, így vészhelyzetben sokkal ellenállóbbak – ez az egyik oka annak, hogy világszerte számos kórház még mindig ezekre támaszkodik.
Az izraeliek azért is folyamodhattak a csipogóbombához, mert a Hezbollah harcosai nem tartanak maguknál mobiltelefont. Egyrészt arról köztudott, hogy azon keresztül le lehet hallgatni a használóját, másrészt pedig Libanonban gyakoriak az áramkimaradások.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Anwar AMRO / AFP