Magyar nemzetpolitikai siker Strasbourgban

Hírek
Első ízben fogadott el az Európai Parlament (EP) olyan határozatot, amely védi a kisebbségek identitását, garantálja nyelvi jogaik érvényesítését és támogatja a kisebbségek anyanyelvi oktatását, és tiltja a nemzeti kisebbségek diszkriminációját. A dokumentum hangsúlyozza, hogy ugyanezeket az elveket kell betartatni az EU-csatlakozás felé tartó partneri államokban, pl. Szerbiában és Ukrajnában is.
Az EP szerdai szavazása megkoronázza a magyar nemzetpolitikai igyekezeteket – emelte ki Gál Kinga és Bocskor Andrea fideszes EP-képviselő a szavazást követően. Csáky Pál felvidéki Magyar Közösség Pártjának (MKP)  képviselője, a határozati javaslat szerdán elfogadott tartalmát óriási sikernek tartja. Az Európai Néppárt által támogatott határozatról, az előzményeket felidézve azt írja: “a tárgyalások során a Petíciós Bizottságban sikerült kivédeni az európai baloldal és a liberálisok igyekezetét, hogy a határozatot ellehetetlenítsék, eredeti célcsoportját megváltoztassák a migránsok, az új vallási vagy egyéb kisebbségek, illetve a szexuális kisebbségek jogairól szóló részek túlterjesztésével. Így a dokumentum megszavazhatóvá vált minden nemzeti elkötelezettségű magyar EP-képviselő számára” 
 
Gál Kinga, aki az Európai Néppárt egyik alelnöke, és a kisebbségügyi munkacsoport társelnöke úgy fogalmazott, hogy a határozat mérföldkő az európai kisebbségvédelem területén. “Hosszú évek munkájának kézzelfogható eredménye ez, s a legtöbb, ami ma az Európai Parlament szintjén politikai határozatként reálisan elérhető. Ugyanakkor látni kell, hogy a baloldal mindent megtesz azért, hogy az őshonos kisebbségekről és kisebbségi nyelvekről szóló határozat csakis a tágan értelmezett kisebbségi fogalom mentén jelenhessen meg” – hívta fel a figyelmet a néppárti alelnök. a Kisebbségügyi Munkacsoport néppárti társelnöke.
 
Bocskor Andrea kárpátaljai képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a dokumentum elismeri, szükség van egy uniós szintű jogalkotásra, az EU mindeddig nem foglalkozott elég kiemelten az őshonos kisebbségekkel. Pedig a kisebbségi nyelvek oktatásának és használatának előmozdítása a nyelvi megkülönböztetés kiküszöbölésének legfontosabb feltétele. Ezt maga az Európai Bizottság tudná elősegíteni. Remélem, hogy az EU tagországaira vonatkozó jogalkotási aktus rövid időn belül megtörténik, és a jövőben a csatlakozás előtti és társult országokra is kiterjesztik – mutatott rá Bocskor Andrea, a kulturális szakbizottság kárpátaljai alelnöke.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink