Magyar bankvezető az amerikai szankciós listán

Hírek Magyar Nemzet
Több mint ötven intézményre és személyre, köztük a Nemzetközi Beruházási Bank magyar alelnökére vet ki szankciókat Washington − jelentette be David Pressman. A budapesti amerikai nagykövet szerint aggasztó, hogy a magyar kormány a háború ellenére továbbra is erős kapcsolatot ápol Oroszországgal – írta a Magyar Nemzet

Több mint 50 intézményre és személyre vet ki szankciókat Washington, annak érdekében, hogy korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez − jelentette be David Pressman budapesti amerikai nagykövet a Magyar Nemzet tudósítása szerint.

Az intézmények között szerepel a budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) és annak három fő tisztviselője, közöttük Laszlóczki Imre. Laszlóczki korábban Kazahsztánban és Azerbajdzsánban volt magyar nagykövet. Szintén szerepel a szankciós listán az orosz állampolgárságú Georgij Nugzarovics Potapov, az IBB kormányzótanácsának elnökhelyettese. Pressman szerint a magyar kormány továbbra is mély és erős kapcsolatokat ápol Oroszországgal, és ez aggodalommal tölti el, az oroszokkal történő gazdasági együttműködés pedig az orosz „hadigépezetet táplálja”.

A vg.hu összeállításában megjegyzi, az IIB egyébként 2019-ben tette át székhelyét Moszkvából a magyar fővárosba, a két legnagyobb tulajdonrésszel jelenleg Oroszország és Magyarország rendelkezik 45,44, illetve 25,27 százalékkal. Pressman elmondása szerint több alkalommal jelezték aggodalmukat a bankkal, az orosz jelenléttel és befolyással kapcsolatban, és kiemelte, hogy a NATO-tagországok közül már egyedül csak Magyarország tagja a bank tulajdonosi körének.

Aggály helyett indok

A Magyar Nemzet kérdésére válaszolva Pressman elmondta, Gyöngyösi Márton azért kapott meghívást a nagykövetségen tartott széderestre korábbi antiszemita kijelentéseinek ellenére, mivel fontos számukra a különböző véleményen lévő és beállítottságú magyarokkal folytatott párbeszéd, még azokkal is, akikkel nem értenek egyet. A nagykövet szavai szerint a múltbéli kijelentések nem aggályok, hanem indok a meghívásra. David Pressman már kongresszusi meghallgatásán 2022 nyarán azt mondta: „Magyarországon valós veszélyek leselkednek a demokráciára. Aggasztó trendek feszülnek az emberi jogok, a sajtószabadság és a jogállamiság ellen.”

Idén februárban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter üzent David Pressman budapesti amerikai nagykövetnek. Pressman egy írásában ugyanis sérelmezte, hogy bár a magyar kormány politikai vezetői gyakran beszélnek az ukrajnai béke előmozdításáról, továbbra is a Vlagyimir Putyin által támogatott nézeteket hangoztatják.

Amerika jobbat érdemel

A nagykövet kijelentéseire reagált a Twitter-oldalán Tom Cotton republikánus politikus is, aki úgy fogalmazott: „Nagykövetünk feladata Amerika érdekeinek előmozdítása és a NATO-szövetséges Magyarországgal való kapcsolat erősítése, nem pedig az, hogy a vezetőire mutogasson, csak mert azok nem osztják az ő liberális érzékenységét.”

A borítóképen David Pressman (Fotó: AFP/Attila Kisbenedek)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink