Ma Németországgal focizunk egy klubban

Hírek Járdi Roland
Míg 2010-ben Görögországgal és Romániával fociztunk egy klubban, ma Németországgal – ezt mondta Szalai Piroska, a miniszterelnök főtanácsadója a Figyelő Kicsik, közepesek, erősek című kkv-konferenciáján. Szerinte nem igaz az az állítás, hogy Magyarországon csökkent az életszínvonal az elmúlt években, tavaly volt a rendszerváltás óta eltelt időszakban a harmadik legmagasabb a reálbérek növekedése.

Az inaktívak számának jelentős csökkenésének köszönhető, hogy egymillióval többen dolgoznak ma Magyarországon, mint 2010-ben – erről beszélt Szalai Piroska miniszterelnöki főtanácsadó a Figyelő Kicsik, közepesek, erősek című kkv-konferenciáján, Hozzátette, hogy bő évtizede még kétmillió inaktív volt Magyarországon, ez jelenleg egymillió alatt van.

Szerinte tartunk ott ma foglalkoztatottságban, mint a 80-as években, amikor csúcson volt a hazai munkaerőpiac. Emlékeztetett rá, hogy a rendszerváltás után másfél millióan veszítették el a munkahelyüket, a helyzet 1997 után stabilizálódott, de nem sikerült előrébb jutni. Végül 2015-re sikerült elérni az uniós átlagot.

Míg 2010-ben Görögországgal és Romániával fociztunk egy klubban, ma Németországgal – mondta Szalai Piroska, aki elárulta, hogy az utóbbi években a munkaerőpiac javuló számai a nők foglalkoztatásának köszönhető.

A miniszterelnöki főtanácsadó rámutatott, hogy Magyarországon az egyik legmagasabb a high tech vállalatok körében a foglalkoztatottak aránya, sőt, a nők között Írország után a második legnagyobb. Hasonlóan kedvező a kisgyermekes anyák foglalkoztatotti rátája uniós szinten, ez korábban ugyan 20-30 százalék között volt, mára jóval az uniós átlag fölé emelkedett. Arról is beszélt, hogy tavaly volt a rendszerváltás óta eltelt időszakban a harmadik legmagasabb a reálkeresetek növekedése, több mint 9 százalékkal emelkedett a fizetések vásárlóereje, idén erre rakódik rá 4,5 százalékos reálbér-növekedés.

Nem igaz, hogy csökken a magyar életszínvonal – tette világosság Szalai Piroska, aki szerint ezt igazolja, hogy a háború előtti időszakkal egybevetve a harmadik legnagyobb volt a magyar reálbérek növekedése a EU-ban.

További részletek a Világgazdaság oldalán tekinthetők meg.

Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Ezek is érdekelhetnek

További híreink