Az Alkotmányvédelmi Hivatal 2014 áprilisában tett feljelentést az EU intézményei elleni kémkedés miatt, majd a legfőbb ügyész 2014 májusában indítványozta, hogy az Európai Parlament (EP) függessze fel Kovács mentelmi jogát, amire 2015 októberében került sor. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) 2017 decemberében emelt ellene vádat, KGBéla akkor bejelentette: kilép a Jobbikból.
A vád lényege, hogy a képviselő egy idegen állam érdekében, annak titkosszolgálata részére kémkedett, és aktívan segítette az orosz hírszerzést. E tevékenység célja az volt, hogy az Oroszország érdekében az EP-n belül erős háttérbázissal rendelkező, nyíltan EU-ellenes tábor jöjjön létre, belülről bomlasszák az Európai Közösségek intézményeinek munkáját és az orosz érdekeket helyezzék előtérbe.
Ezzel kapcsolatban a KNYF korábban azt közölte: a polgári elhárítás figyelmét felkeltette, hogy a képviselő konspiratív módon rendszeresen találkozik orosz diplomatákkal és havonta Moszkvába látogat.
Kovács Béla és Vona Gábor, MTI
Az ügyészség szerint a jobbikos politikus 2012 és 2014 között orosz hírszerzőnek adott át adatokat, például energetikai tárgyalások részleteiről, ártárgyalási stratégiákról, a világ legnagyobb földgázkitermelő cégével kapcsolatos uniós vizsgálatok hátteréről, Moldova uniós csatlakozásáról, az EU és Ukrajna, Fehéroroszország kapcsolatáról, a Déli Áramlattal kapcsolatos uniós álláspontról, az európai bankrendszer jövőjével kapcsolatos adatok megszerzéséről, átadásáról, a 2014-ben esedékes európai parlamenti választásokról, és európai uniós csúcstalálkozóról.
A vád alapján Kovács Béla a Magyarországról távozó orosz hírszerző utódját is informálta – többek között – az EU aktualitásairól, illetve a magyarországi belpolitikai helyzetről.
A nyomozás soránaz Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) ajánlására fiktív – érdemi munkavégzés nélküli – gyakornoki foglalkoztatások miatt 2015 októberében újabb eljárás indult.Ebben az ügyben is felfüggesztették a képviselő mentelmi jogát, majd a két eljárást egyesítették.
A költségvetési csalásra vonatkozó vádpont szerinta képviselő és három társa összesen több mint 21 ezer euró – több mint hatmillió forint – vagyoni hátrányt okozott az EP-nek 2012-ben és 2013-ban.
Kovács és költségvetési csalás miatt megvádolt három társa szabadlábon védekezik. KGBéla korábbi nyilatkozataiban tagadta a vádakat.
Borítókép: MTI Fotó, Bruzák Noémi