Kovács István kiemelte: a jelentés az öt évvel ezelőtti Európát tükrözi, amikor még nem volt migrációs válság, más "politikai szelek fújtak". A dokumentum a 2011 óta tartó rágalomhadjárat összes vádját tartalmazza. Függetlenül attól, hogy többet megcáfolt a magyar kormány, számos ténybeli tévedés van benne – tette hozzá.
A nemzetközi jogász szerint nem kell lebecsülni azt a hálózatot, amelyben politikusok, magukat civilnek mondó szervezetek, s az Európai Bíróságon dolgozó jogászok is vannak. Azok a civilszervezetek, akik most szót emelnek, hogy fogadják el Magyarország ellen ezt a rágalomhadjáratot, ugyanonnan kapják a fizetésüket, mint azok a politikusok, akik szavazni fognak róla – mondta Kovács István, aki nem tartja valószínűnek, hogy Magyarországtól megvonnák szavazati jogát.
Judith Sargentini az Európai Zöld Párt képviselőjeként készítette el a magyar jogállamiságról szóló jelentését, amelyet júniusban fogadott el az Európai Parlament belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottsága (LIBE) 37 tag támogatásával és 19 ellenszavazattal. A dokumentum szerint Magyarországon szűkülnek a szabadságjogok, és felvetődik annak lehetősége, hogy megvonják a szavazati jogot Budapesttől.
Borítófotó: Az Európai Parlament (EP) által közreadott kép Judith Sargentiniről