Lego: zöldebbé tenné a játékgyártást

Hírek Gergely Máté
A legó már évtizedek óta teszi boldoggá a gyermekeket és a felnőtteket egyaránt, és még akkor sem kellett szégyenkeznie, amikor a világjárvány megálljt parancsolt a játékgyártóknak. Az elmúlt években a Lego legfontosabb kérdése a környezetvédelem lett, hogy hogyan tehetné zöldebbé a kockák gyártását anélkül, hogy visszaesne a termelékenység – írja a Világgazdaság.

A Lego hatalmas fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedben: Niels B. Christiansen vezérigazgató (aki 2017 óta vezeti a céget) elmondta, hogy 2023-ban a Lego bevétele akkor is képes volt 8 milliárd dollárra bővülni, amikor a játékipar teljes egészében stagnált. Az évek alatt lehagyták a japán videójáték-konglomerátumot, a Bandai Namcót, valamint az olyan amerikai játék- és szórakoztatóipari nagyvállalatokat, mint a Hasbro és a Mattel. A terjeszkedésnek viszont ára van, ami nem más, mint a környezetvédelem – jelenleg ez a Lego legégetőbb kérdése, hogy hogyan teheti zöldebbé a gyártást a termelékenység csökkenése nélkül.

Küzdelem a környezetvédelemért

A brit Plymouth Egyetem környezettudósainak kutatása szerint a legókockák óceánokban való lebomlása akár 100-1300 évig is eltarthat. A strapabírósságukra jó példa, hogy 1997-ben egy teherszállító hajóról az óceánba veszett készletek két évtizeddel később sértetlenül kerültek elő az Egyesült Királyság partjainál. Ezt pedig egyelőre nem a legkörnyezetvédőbb módon tudja elérni a cég, viszont 2021-ben kísérletezni kezdett újrahasznosított műanyag palackokból készült prototípus kockákkal, amivel végül 2023-ban felhagytak, mivel nem sikerült elérni a kívánt hatást.

Felhagy a Lego az olajmentes alkatrészek gyártásával

A Lego 2021-ben kezdett el kísérletezni egy új olajmentes, újrahasznosított műanyag palackokból készült kockák gyártásával, viszont a prototípus előállítása magasabb szén-dioxid-kibocsátást eredményezett. A cég az ABS műanyagból származó szénlábnyomot és olajfelhasználást szerette volna csökkenteni az új anyag felhasználásával, ami puhább volt az ABS-nél, ezért további hozzávalók voltak szükségesek a hasonló biztonság és tartósság eléréséhez. A játékgyártó cég most arra törekszik, hogy az ABS minden egyes összetevőjét fenntarthatóbbá tegye azáltal, hogy fokozatosan több bioalapú és újrahasznosított anyagot épít be.

Azonban egyre több kutatás mutatja, hogy a hosszú élettartamú műanyagok által okozott szennyezés – melyek apró mikroműanyagokká bomlanak le ahelyett, hogy teljesen lebomlanának – szinte minden ökoszisztémába bejut a Földön. Christiansen szerint a Lego új anyagokba fektetett be, és reméli, hogy sok termékét olajmentes alternatívákkal helyettesíti. A vezérigazgató szerint 2032-re elérik a kitűzött környezetvédelmi célokat.

Az együttműködés az egyik legfontosabb stratégia

A cég a tartósságot tartja szem előtt, mivel minden korosztály intenzíven használja játékait. A legkelendőbbek között vannak az olyan témák, mint a Lego City és a Ninjago, valamint a nagy együttműködések, mint a Star Wars és a Harry Potter. A Lego azonban messze túlmutat a kockákon és minifigurákon: számos filmet, tévéműsort, videójátékot és mobilalkalmazást adott ki az évek során. A cég szerint a legnagyobb növekedést a digitális játékok terén, azon belül is a videójátékok piacán tudják elérni. Már több sikeres együttműködést is lebonyolítottak

  • a Minecrafttal,
  • a Robloxszal,
  • a Fornite-tal,
  • valamint a Marvell-lel és a DC-vel is több alkalommal.

A kutatások azt mutatják, hogy a gyerekek pszichológiai és fejlődési előnyöket tapasztalnak a játék során, de a felnőttek is profitálnak belőle, és ez a munkahelyeken is érvényes, ahol a játékosság növelheti a kreativitást, javíthatja a csapatmunkát és csökkentheti a hiányzásokat.

A teljes cikk itt olvasható.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink