Leépítésekre készülnek számos németországi gazdasági ágazatban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének felmérése szerint.
Az ifo áprilisban készült felmérése alapján a vendéglátásban és catering szolgáltatásokban a vállalatok 58 százaléka készül elbocsátásokra, illetve a lejáró határozott idejű munkaszerződések meg nem hosszabbítására.
- A szállodák esetében az arány 50 százalék,
- az utazási irodáknál 43 százalék.
- Az autóiparban a felmérésbe bevont vállalatok 39 százaléka hozta meg a döntést a dolgozók elbocsátásáról.
Mostantól kezdve a krízishelyzet már mély nyomot fog hagyni a német munkaerőpiacon – jelentette ki Klaus Wohlrabe, a gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) felmérésekért felelős vezetője.
Átlagon feletti elbocsátásokra készülnek más gazdasági ágazatokban is.
- A HR ügynökségeknél például a cégek 57 százaléka,
- a bőrdíszmű és cipőiparban 48 százaléka,
- a nyomdáknak 30 százaléka,
- a fémiparban a cégek 29 százaléka.
A jogtanácsadó, könyvvizsgáló és adótanácsadó cégek alkalmazottai kevésbé vannak kitéve az elbocsátás kockázatának.
Ebben a kategóriában
a cégeknek csak az 5 százaléka tervez elbocsátást.
Az ingatlanpiaci cégeknél az arány 2 százalék, az építőiparban 3 százalék, a vegyiparban 5 százalék, a gyógyszeriparban pedig zéró.
Eltérések tapasztalhatóak az elbocsátási szándék arányában az egyes régiók között is. Baden-Württemberg tartományban a cégek 22 százaléka, Bajororoszágban 20 százaléka tervez elbocsátásokat. Rajna-vidék-Pfalz és Saar-vidék tartományokban pedig 11 százaléka. A szövetségi átlag 18 százalék.
(Borítókép: Éttermek, kávézók, bárok székei a berlini Brandenburgi kapu előtt, ahol a vendéglátóhelyek tulajdonosai tiltakoznak a koronavírus-járvány miatt bevezetett kijárási korlátozások ellen 2020. április 24-én. (MTI/EPA/Omer Messinger)