A Magyar Idők írta meg, hogy a döntés összefügg a bécsi török közösség által kirobbantott társadalmi vitával. A kancellár felelevenítette a vita kiindulópontját, azaz, amikor a török közösség egyik jelentős mecsetében gyerekeket katonaruhába öltöztetve emlékeztek meg a gallipoli csatáról. "Párhuzamos társadalmaknak, a politikai iszlámnak és az iszlamista radikalizálódásnak nincs helye ebben az országban” – jelentette ki Kurz sajtóértekezletén.
A szóban forgó mecsetet sajtóinformációk szerint az Ausztriai Iszlám Török Szövetség (ATIB) tartja fenn. A szervezet pedig közvetlen kapcsolatban áll a vallási ügyek török állami intézményével, a Diyanet-tel. A csatát megelevenítő játék során kisgyerekek katonának, valamint a csata áldozatainak öltözve török zászlóval ünnepeltek. Az eseményről készült képek indították útjára a heves társadalmi vitát.
Herbert Kickl, osztrák belügyminiszter nem sokkal később kijelentette, hogy akár 60 imámot is kiutasíthatnak az országból, egész családjukkal együtt. Ezek az imámok sajtóértesülések szerint mind az ATIB-hoz tartoznak, így tevékenységük közvetetten, de külföldről volt finanszírozva. Probléma ez, hiszen 2015 óta törvények tiltják az országban tevékenykedő imámok finanszírozását külföldről – fejtette ki Gernot Blümel, kulturális miniszter.
Mint kulturális miniszter, alá tartoznak a vallási ügyek is. Ő közölte, hogy a török mecsetet szélsőjobboldali tevékenység miatt zárnak be. A másik hatot viszont szalafista nézetek hirdetéséért. Utóbbi hat mecset az Arab Vallási Közösséghez tartozik.
Borítófotó: Sebastian Kurz osztrák kancellár sajtótájékoztatót tart Bécsben 2018. június 5-én. (MTI/EPA/Michael Gruber)