Közzétette az NGM a 2017-2021-es időszakra vonatkozó makrogazdasági és költségvetési prognózisát, amely a hivatalos gazdaságpolitikai terv. Eszerint a magyar gazdaság a következő években is kiegyensúlyozott és fenntartható pályán, dinamikusan bővül majd, stabil költségvetés, folyamatosan csökkenő államadósság és magas foglalkoztatottság mellett. Az indokolás szerint a hazai gazdasági növekedés széles bázison nyugszik: szinte minden szektor hozzájárul a kedvező teljesítményhez.
Az idén a növekedés egyik fő hajtóerejét a beruházások képezik, köszönhetően a lakásépítéseket ösztönző Otthonteremtési Programnak, az uniós forrásfelhasználás fokozatos felfutásának, valamint a nagyvállalatok további kapacitásbővítésének. Ez utóbbira ösztönzően hatott a hatéves bér- és adómegállapodás keretei között 2017-től 9 százalékra csökkentett, az Európai Unióban legalacsonyabbnak számító társasági adókulcs is.
Ugyanakkor a foglalkoztatás bővülésével és a bérek dinamikus emelkedésével párhuzamosan a fogyasztás is számottevően hozzájárul a növekedéshez. A termelési oldalon a legnagyobb mértékben a piaci szolgáltatások támogatják a növekedést. Az építőipar kiugró növekedése nagyrészt a fellendülő lakásépítések, valamint az uniós társfinanszírozásból megvalósuló infrastruktúra-fejlesztések együttes eredménye, miközben az ipari termelés gyorsuló növekedési ütemének hátterében többek között a közelmúltban végrehajtott kapacitásbővítések állnak. Az impozáns növekedési folyamatokhoz jelentősen hozzájárul, hogy a versenyszféra erőteljes munkaerő-keresletének köszönhetően újabb rekordokat ért el a munkaerőpiac. A legfrissebb adatok szerint több mint 4,4 millióan dolgoznak Magyarországon, amire eddig még nem volt példa, miközben a munkanélküliségi ráta sem állt még a jelenlegi 4 százaléknál kedvezőbb szinten.
A várható konjunktúrafolyamatokat tekintve 2017-ben 4,1 százalékra, 2018-ban pedig 4,3 százalékra gyorsulhat a magyar gazdaság növekedése. A költségvetést a kormány úgy állította fel, hogy az változatlanul támogassa a gazdasági növekedést, segítse a gazdaság- és társadalompolitikai célok elérését, miközben a hiány továbbra is jóval a GDP 3 százaléka alatt maradjon, az államadósság csökkenése pedig folytatódjék – derül még ki az NGM közléséből.
Borítókép: Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter beszédet mond az Építőipari Ágazati Konzultáció első ülésén a Nemzetgazdasági Minisztériumban 2017. november 24-én. Balról Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke (b), jobbról Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és szabályozásért felelős államtitkára
(MTI/Kovács Attila).