Közel félmillió német cég jelentkezett állami támogatásért

Hírek MTI

Alig egy hónap alatt csaknem félmillió vállalkozás jelentkezett Németországban állami bértámogatásért a koronavírus-járvány miatt kedden ismertetett kormányzati adatok szerint.

A szövetségi munkaügyi ügynökségnél (BA) március eleje óta 470 ezer vállalkozás jelentette be, hogy alkalmazni kívánja a kieső bér egy részének állami támogatású pótlására épülő rövidített munkaidő intézményét

– mondta Hubertus Heil szövetségi munkaügyi és szociális miniszter berlini tájékoztatóján.

Azt még nem lehet pontosan felmérni, hogy a munkaadók mennyi foglalkoztatottat állítanak át rövidített munkaidőre, de igen valószínűnek tűnik, hogy számuk meghaladja majd a legutóbbi nagy krízis, a 2008-2009-es pénzügyi világválság legsúlyosabb szakaszában regisztrált 1,4 millió főt

– mondta a miniszter.

Hangsúlyozta, hogy a rövidített munkaidő alkalmazásának terjedése révén emelkedő állami kiadásokat nem kívánják járulékemeléssel ellensúlyozni. A koronavírus-járvány okozta válság egy kitűnő állapotban lévő munkaerőpiacot ért el, az utóbbi években rendre nőtt a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség, és így a BA-nál jelentős tartalék halmozódott fel.

Detlef Scheel, a BA elnöke a bértámogatásért jelentkező cégek számának növekedési ütemének mértékét érzékeltetve elmondta:

a márciusi 470 ezer előtt egy hónappal, az idén februárban mindössze 1900 cég kezdeményezte a rövidített munkaidő bevezetését, tavaly pedig havonta átlagosan 1300 vállalat jelentkezett.

A márciusban jelentkező cégek csaknem valamennyi ágazatot lefedik, szemben a 2008-2009-es válsággal, amikor főleg feldolgozóipari cégek kényszerültek a rövidített munkaidő bevezetésére. Vannak azonban súlyponti területek, mindenekelőtt a kiskereskedelem, az idegenforgalom és a vendéglátás – mondta a BA vezetője.

Az új koronavírus járványa miatt a „Maradj otthon!” felirat olvasható egy lakás ablakába helyezett nemzeti színű zászlón Brémában. (Fotó: Focke Strangmann / MTI/EPA)

Az ügynökség gyors átszervezéssel reagált a rohamra. A rövidített munkaidővel kapcsolatos feladatokkal foglalkozó tanácsadók számát 800-ról 4500-ra emelték, a telefonos ügyfélszolgálaton pedig már 18 ezer tanácsadó fogadja a hívásokat, ami több mint négyszeres növekedés a válságmentes időszakokat jellemző 4000-hez képest.

A kérelmeket a BA megvizsgálja, és ha indokoltnak látja a támogatást, az adott vállalat rövidített munkaidőre küldheti dolgozói egy részét vagy valamennyi munkatársat.
Az új, átmeneti rendszerben a munkavállalónak a korábbi bére 60 százaléka, gyermeket nevelő dolgozóknál a bér 67 százaléka jár. Ezt a szövetségi kormány költségvetési forrásból a 75-95 százalék közötti szintig egészíti ki.

A megoldást a 2008-ban elmélyült válság idején dolgozták ki. Előnye, hogy a dolgozók nem veszítik el az állásukat, és a munkaadónak nem kell toboroznia és betanítania új embereket, amikor véget ér a válság és ismét több a munka. Hátránya, hogy igen sokba kerül az adófizetőknek.
A szövetségi kormány március közepén, első válságkezelő intézkedésként jelentősen kiterjesztette az intézményt. A koronavírus-járvány miatt bajba került cégek az eddigi 30 százalék helyett már akkor bevezethetik a rövidített munkaidőt, ha dolgozóik 10 százalékánál kell csökkenteni a munkaidőt. További könnyítés, hogy az alkalmazottak mellett a munkaerő-kölcsönzés révén foglalkoztatott munkatársak esetében is igényelhető a támogatás. Bevezették azt is, hogy a vállalatok visszaigényelhetik a nem ledolgozott, de mégis kifizetett munkaórák után járó bérre rakodó társadalombiztosítási járulékokat.

A koronavírus-járvány elmélyülésének napjaiban, vagyis március közepén még jó állapotban volt a német munakerőpiac. A BA kedden ismertetett – a hónap közepén felvett adatokon alapuló – kimutatása szerint márciusban országszerte 2 335 000 munkanélkülit tartottak számon, ami 60 ezerrel kevesebb az egy hónappal korábbinál. A munkanélküliségi ráta így 0,2 százalékponttal 5,1 százalékra csökkent. A munkaviszonyban állók száma 18 ezerrel növekedett, így elérte a 45,1 millió főt.

.

Borítókép: Gyártósoron dolgozik egy munkás a Volkswagen zwickaui üzemében Németországban 2020. február 25-én. A német Volkswagen-csoport vezetője 2020. március 17-én bejelentette, hogy koronavírus-járvány miatt két-három hétre felfüggesztik a termelést a legtöbb németországi és európai üzemben. Hozzátette, hogy egyre csökken a kereslet, és bizonytalan a gyártáshoz szükséges alkatrészek ellátása. (MTI/EPA/Uwe Meinhold)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink