Németh Dávid, a K&H Bank, Virovácz Péter, az ING Bank és Suppan Gergely, a Takarékbank elemzői egyetértettek abban, hogy “a magyar munkapiac 2017-ben elérte a közgazdasági értelemben vett teljes foglalkoztatottság állapotát, emiatt a munkanélküliségi ráta idén már csak korlátozottan tud tovább csökkenni”.
“Több mint 700 ezerrel többen dolgoznak ma Magyarországon, mint 2010-ben, ráadásul a többségük, 574 ezer ember a versenyszférában tudott elhelyezkedni” – mondta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacáért és képzésért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán a KSH legfrissebb adatait kommentálva. Ez azt jelenti, hogy 4 millió 447 ezer foglalkoztatott van, ami 36 ezerrel több mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 0,7 százalékponttal, 3,8 százalékra csökkent. Az államtitkár felidézte, hogy 2010-ben a kormányváltás idején a munkanélküliségi ráta még 11,6 százalék volt.
Cseresnyés Péter szerint a foglalkoztatottság ilyen mértékű növekedése a gazdaság erősödésével magyarázható, valamint olyan programokkal mint a munkahelyvédelmi akció vagy az ifjúsági garancia program. Előbbi a költségvetésből valósult meg, utóbbi pedig uniós forrásból. Kiemelte, hogy a fiatalok helyzete igencsak javult. 2010-ben jóval 20 százalék alatt volt, míg 2017 végére megközelítette a 30 százalékot, vagyis a munkanélküliségi rátájuk a 2010-ben mért közel 30 százalékról 10,2 százalékra csökkent.
A kormány célja, hogy az országban meglévő munkaerő-tartalékot támogassa a munkaerőpiacra történő visszatérésre. Tovább kell erősíteni a szakképzési- és felnőttképzési rendszert, valamint növelni kell a duális képzésben résztvevők számát – írja az NGM közleményében.
Borítókép: MTI Fotó/Krizsán Csaba