Kövér László: Az MNB új elnökét várhatóan a tavaszi ülésszakon hallgatják meg

Hírek hirtv.hu
Előreláthatóan november közepén kezdi tárgyalni a 2025-ös költségvetés tervezetét a parlament, és várhatóan december közepén fogadja azt el – mondta az Országgyűlés elnöke az Inforádió Aréna című műsorában hétfőn.

A házelnök közölte, a házszabály módosításával megváltozott az Országgyűlés működése, így a büdzsé tervezetének részletes szakmai vitája a költségvetési bizottságban folyik. A parlament a bizottság által elfogadott módosítócsomagról szavaz majd, a frakciók pedig kérhetik, hogy néhány, ebben nem szereplő módosítási javaslatról is állást foglaljon az Országgyűlés plénuma.

Kövér László az Inforádiónak adott interjúban elmondta: a Magyar Nemzeti Bank új elnökét várhatóan a tavaszi ülésszakon hallgatják meg. Amennyiben a kormány két gazdasági tárcáját vezető politikus valamelyike lesz a jelölt és a két minisztérium feladatköre összeolvad, az Országgyűlésnek csupán a névváltoztatásról kell döntenie feles többséggel – tudatta Kövér László.

A kormány jogalkotási terve 20-30 tételt tartalmaz, jelentős részük uniós jogharmonizáció, illetve olyan törvénymódosítás, melyet az elmúlt évek, évtizedek gyakorlata tesz szükségessé – mondta. A választási rendszeren sem tartalmi sem eljárásjogi értelemben nem terveznek változtatni, leszámítva, hogy a törvényi és alkotmánybírósági előírásnak megfelelően a demográfiai folyamatok miatt a választókerületek 2012-ben meghatározott határait módosítani kell – mondta.

Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának a Mandineren megjelent interjúja kapcsán a házelnök úgy fogalmazott, Magyarországon elmúltak azok az idők, amikor a politikában lehetett bonyolultabb összefüggésekről beszélni. „Aki államtitkári pozíciót tölt be, az ne kezdjen el értelmiségi módra viselkedni és okoskodni, mert hibát követ el vagy ha nem is követ el hibát, megkeresik benne a lehetőséget, hogy ellene fordítsák, amit mondott” – hangsúlyozta Kövér László.

„A történelmi párhuzamok felidézése önmagában veszélyes dolog, az pedig egyenesen nem kívánatos, hogy egy kormányzati tisztviselő tanácsokat osztogasson egy másik ország politikusának, különösen, ha az a másik ország ráadásul háborúban áll” – mondta a házelnök. Hozzátette: „erről lehet véleménye valakinek értelmiségiként, de kormányzati tisztviselőként nem biztos hogy jó, ha kimondja”.

Kövér László szavai szerint hétfőn az ellenzéki politikusok napirend előtti felszólalásai még a várakozásait is alulmúlták. A kudarcot szenvedett és ettől ideges politikusok a parlament ellenzéki oldalán úgy gondolták, nem voltak elég hangosak, elég kemények a kormány bírálatában, a miniszterelnök személyének pocskondiázásában.

A politikus úgy látja, az ellenzéki oldalon nem sikerült megemészteni azt a kudarcot, amit Magyar Péter Tisza Pártja okozott: a DK megfelezte vagy talán meg is harmadolta támogatottságát, a többi baloldali ellenzéki párt közül pedig egy sem jutna be a parlamentbe.

A Tisza párt egyelőre az Európai Parlamentbe és a budapesti közgyűlésbe jutott be, ott bizonyíthatnak. Ha a választók még 2026-ban is úgy látják, hogy érdemes erre a pártra a voksukat adni, kiderül, hogy hány mandátummal lesznek majd – a politikus reményei szerint – ellenzéki erőként jelen az új parlamentben.

A Fidesz országos választmányának elnöki posztját is betöltő politikus szerint a párt feladata, hogy készüljön a 2026-os országgyűlési választási kampányra: kezdje meg a jelöltek kiválasztását, felkészítését. Kezdjen el gondolkodni arról, hogyan lehet majd a négy év – a remények szerint eredményes – kormányzását a választók számára úgy bemutatni, hogy abból parlamenti többség legyen újra.

Ugyanazoknak a képviselőnek, akik helyt állnak a parlamentben vagy akár államtitkárként a kormányban is, helyt kell állniuk a választókerületek élén is. Sokkal nagyobb ma egy kormánypárti képviselőre jutó munkateher, mint amelyen az elmúlt 30 évben volt – közölte Kövér László. Úgy látja, nem elég jól kormányozni, a választók ügyes bajos dolgait intézve, a térségnek fejlesztési forrásokat szerezve jó képviselőnek lenni, a munkát a napi kommunikáció során be is kell mutatni az interneten, hiszen a magyar társadalom több mint kétharmada ezt tekinti elsődleges hírforrásnak.

Az interjú teljes összefoglalója itt olvasható.

Fotó: Bruzák Noémi

Ezek is érdekelhetnek

További híreink