A 4iG Nyrt. a Magyar Nemzeti Bank kötvényprogramjában való részvétel feltételeként ismét teljesítette a hitelminősítési eljárás követelményeit. A vizsgálatot végző Scope Ratings jelentésében a piac kulcsfontosságú szegmenseiben betöltött stabil helyzetével és pozitív növekedési kilátásaival indokolta a társaság befektetésre ajánlott besorolását – írja a társaság közleményében.
A jegybanki program keretében a vállalat 15 milliárd forintos forrásbevonást tervez, amit növekedési stratégiájának végrehajtására, hazai és régiós terjeszkedésére fordítana a 4iG. A kötvénykibocsátáshoz az igazgatóság döntése szükséges, ezért az ügylet részleteiről a testület határozatát követően nyújt majd részletes tájékoztatást a társaság.
Teljesítette a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramjában előírt feltételeket a 4iG. A jegybank megbízásából a vizsgálatot végző Scope Ratings az informatikai vállalatot kibocsátóként BB-/stabil, a társaság adóságkitettségét pedig BB- kategóriába sorolta. A hitelminősítés során a független német központú intézet a 4iG magyar informatikai piac kulcsfontosságú szegmenseiben betöltött stabil helyzetét vette figyelembe.
A Scope Ratings pozitívan értékelte a társaság dinamikus növekedését és regionális terjeszkedési terveit is. Az elemzés szerint a 4iG az egyik vezető szereplő Magyarország informatikai piacán, a társaság elismerten erős termékportfólióval és szakértői bázissal rendelkezik, hitelmutatói pedig kedvezők. A hitelminősítő a magyar informatikai piacon középtávon lassú, de folyamatos növekedésre számít, amely elegendő lehetőséget biztosít az iparág vállalatai számára.
Fontos jelzés befektetőinknek a hitelminősítés és a hozzá kapcsolódó elemzés, amely áttekinthetően mutatja be a jelenlegi helyzetet
– mondta Fekete Péter, a társaság stratégiai vezérigazgató-helyettese.
Kitartóan dolgozunk azon, hogy a jövőben is felülteljesítsük az elemzőcég konzervatív becslése alapján prognosztizált növekedési mutatókat, ezáltal fenntartsuk a 4iG növekedésének dinamikáját – fejtette ki Fekete Péter.
A társaság működését, terveit és kilátásait áttekintő elemzés szerint a 4iG a közigazgatás, az egészségügy, az oktatás, a közlekedés, a pénzügyi intézmények, a gyártás, az informatika és a telekommunikáció területén egyaránt kiemelkedő tapasztalatokkal, kompetenciákkal és szakértői bázissal rendelkezik. A 2018-as tulajdonosváltást követően meghatározott új üzleti stratégia, az optimalizált értékesítési és vállalati szervezet révén a 4iG hatékonyan koncentrálhat a komplexebb projektekre.
A társaság mindemellett a piaci szerepét megerősítő szelektív felvásárlásokat hajtott végre (pl. Innobyte Zrt. és DTSM Kft.).
A teljes alkalmazotti létszám a 2018-as 376-ról ma már megközelíti az 1.200 főt, a hitelminősítő számításai szerint a társaság piaci részesedése a teljes magyar IT piacon 5 százalék fölé nőtt.
A 4iG tőkehelyzetét a hitelminősítő erősnek tartja. A Scope Ratings szerint a tőkeáttételi ráta (a korrigált adósságteher az EBITDA százalékában) az elmúlt években mért egyszeres szintről ugyan növekedni fog, de nem éri el a háromszoros arányt. Ennek az a magyarázata, hogy a hitelminősítő már figyelembe vette a 15 milliárd forintos kötvénykibocsátást, amelynek célja a tervezett akvizíciók finanszírozása.
A társaság kamatfedezeti aránya megfelelő, amit az alacsony kamatkörnyezet is támogat.
A hitelminősítő arra számít, hogy a működési cash flow a korrigált adósságteher arányában a következő két évben 20 százalék alatt marad.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2019. július 1-jén indította el a hazai vállalatoknak szóló Növekedési Kötvényprogramját (NKP), amiben a hazai vállalatok által, forintban kibocsátott, legalább B+ minősítéssel rendelkező vállalati kötvényeket vásárolhat meg a jegybank, illetve a jegyzésben résztvevő pénzintézetek.
A 4iG Nyrt. 15 milliárd forintos kötvénykibocsátásra készül, amit saját forrásainak felhasználásával hazai és régiós akvizíciók finanszírozására kíván fordítani a vállalat. A 4iG 2021. évi kötvénykibocsátásához szükséges előkészületek folyamatban vannak, a részletekről a vonatkozó jogszabályok által előírtaknak megfelelően az igazgatóság döntését követően nyújthat tájékoztatást a társaság
(Borítókép: O-IAHI, PuzzlePix/Shutterstock)