Az EBRD londoni bejelentése szerint Simor András, a bank alelnöke – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) volt elnöke, aki az EBRD pénzügyi és működési igazgatói tisztségét is betölti – szerdán írta alá az új EBRD-központ bérleti szerződését.
A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának finanszírozására 1991-ben alapított londoni pénzintézet 1993-ban foglalta el mostani székházát, amely a City keleti szélén fekvő Exchange Square-en emelkedik.
Ennek a székháznak a bérlete 2022-ben lejár, és az EBRD abban az évben költözik át a londoni keleti térségében kiépített új üzleti központ, a Canary Wharf irodavárosába, ahol egy 24 emeletes épület felső 12 emeletét foglalja el.
A bank szerdai tájékoztatása szerint az új székhelyen az EBRD 3500 alkalmazottja közül 2500-an dolgoznak majd.
Az EBRD igazgatótanácsa – amely a bankot tulajdonló 67 ország, valamint az Európai Unió és az Európai Beruházási Bank (EIB) képviselőiből áll – április 29-én hagyta jóvá a költözési tervet.
Az EBRD tavaly 9,5 milliárd euró értékben folyósított új befektetéseket a működési területét alkotó 38 gazdaságnak, és az idei évre – fennállása óta először – 10 milliárd eurót meghaladó folyósításokat tervez.
A bank tavalyi nettó eredménye 340 millió euró volt a 2017-ről jelentett 772 millió euró után.
A csökkenés részben a törökországi befektetések után eszközölt tartalékolás költségeiből eredt az EBRD eredménybeszámolója szerint.
A nem teljesítő kinnlevőségek aránya a teljes hitelportfolión belül 2018-ban 4,7 százalék volt az egy évvel korábbi 3,9 százalék után.
Az EBRD beszámolója szerint a rossz kinnlevőségek arányának növekedését is jórészt a törökországi gazdasági fejlemények okozták.
Fotó: MTI/EBRD/Dermot Doorly