Hogy kíváncsi lennék-e arra, hogy apró gyerekemnek milyen súlyos betegsége lehet, ha úgysem tudnék ellene mit tenni? Nem feltétlenül… Egy bostoni központú cég, a Veritas Genetics – persze állítólag csak orvosi rendelvényre – elkészíti az egy hónaposnál fiatalabb, újszülött babák géntérképét is. A myBabyGenome márkanéven értékesítő vállalkozás Kínában nyomul főként, az ottani szülőknek átszámítva több mint 400 ezer forintért kínálja a babájuk géntérképét.
Nem csak én vagyok szkeptikus: az amerikai orvosok közt is jelentős vita kezdődött arról, hogy ennek van-e értelme, hasznos dolog-e. Persze nem az a fő kérdés, hogy egy kisfiú egyszer majd 20 éves kora után hajlamos lesz-e a kopaszodásra – bár ezt is megmutatják állítólag a gének. Csakhogy egy ilyen géntérkép 950 gyerekkori és későbbi súlyos megbetegedési típus esetén mutatja azt, mennyi esélye van erre a gyermeknek. Annak már több haszna lehet, hogy 200 féle gyógyszer hatóanyagra történő érzékenységben is segítségre lehet mindez. Ugyanígy hasznos lehet a dolog, ha a baba valamilyen betegséggel, rendellenességgel születik, hiszen ilyenkor a gyógyszerérzékenység mellett a komplikációk, szövődmények és kapcsolódó betegségek esetleg sokkal hatékonyabban megelőzhetők.
Egészséges babák esetén viszont egy ilyen „forradalmi” szolgáltatás újfajta rizikókat rejt. Közel sem biztos, hogy betegségekhez vezet, ha az újszülöttben hajlamosító gének találhatók. A szülőknek viszont nem kevés felesleges aggódást jelenthet például egy olyan eredmény, amelyből az derül ki, hogy kicsattanó egészségnek örvendő babájuk még gyerekkorában az átlagnál nagyobb eséllyel lesz súlyos beteg.