A V4-es gazdaságok egyik legfőbb közös pillérét jelentő szektor lehetőségeit Budapesten tekintették át a legmeghatározóbb hazai és nemzetközi szakértők, gazdasági és politikai döntéshozók a harmadik think.BDPST konferencián.
„Budapest legfőbb célja, hogy a visegrádi régiót felhelyezze a nemzetközi innovációs és gazdasági térképre, olyan erős politikai tömörülésként, amely a globális térben is sikeres tud lenni. Kiemelt feladatunk, hogy a világ felé ne csak politikai, gazdasági, hanem kiemelkedő innovációs potenciállal rendelkező térségként mutassuk be a régiót. A visegrádi országok 65 milliós összlakosságszáma megfelel Franciaország lakosságának, azonban ma már ezek az országok Németországgal összességében 55 százalékkal nagyobb volumenű kereskedelmet bonyolítanak, mint Franciaország” – mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese.
"A járműgyártás a leginnovatívabb szektornak számít, ahhoz pedig, hogy Magyarország, illetve a visegrádi régió a várható robbanásszerű technológiai fejlődésből a lehető legnagyobb részt vállalhassa, új alapokra helyezhesse a szektort, közös innovációs platformokra, folyamatos együttműködésre, együttes gondolkodásra van szükség. A közös alapok lefektetésének eszköze lehet a közös visegrádi felsőoktatás megteremtése is, amelynek peremfeltételei már adottak, illetve az erre vonatkozó igény is azonosítható, így a jövő egyik fontos kérdésévé válhat ez a terület a régiós versenyképesség növeléséért”– mondta Antall-Horváth Veronika.
A think.BDPST konferencia díszvendége Dél-Korea volt, a világ egyik legfontosabb innovációs centruma. A Világbank 2016-os adatai szerint az ország GDP-jének 4,23 százalékát költi kutatás-fejlesztésre. A Bloomberg 2018-as Innovation Indexén – amely a kutatás-fejlesztési költés és a high-tech állami vállalatok száma alapján rangsorolja az országokat – Dél-Korea az első helyet szerezte meg. A dél-koreai fejlődés példa lehet a V4 régió számára is, hiszen az innováció támogatása nagymértékben hozzájárult az ország gazdaságának ugrásszerű fellendüléséhez. A technológia-intenzív ipari beruházások – különösen a jövő közlekedése – területén például számos lehetőség van Dél-Korea és a V4-ek közötti együttműködésre.