A NASA 2026-ban, közel ötven év után újra embert küld a Holdra – ezt az űrügynökség már lassan valós tényként kezeli, mint elképzelésként. Az elmúlt években rengeteg információt osztottak meg az Artemis-program terveiről, melynek fő célja egy újabb sikeres holdraszállás, valamint egy állandó, tartós holdbázis kiépítése. Amennyiben mindez sikerül a NASA-nak, úgy új korszak kezdődik az űrkutatásban, viszont most már az amerikai űrügynökség nem lesz egyedül: Kína is tervezi saját holdraszállását, ez pedig jelentősen megnehezítheti a NASA dolgát és még heves vitákat szülhet – írta a Világgazdaság.
Az Egyesült Államok 1969-ben kitűzte zászlóját a Holdon, ez közel sem jelenti azt, hogy területileg birtokolná az égitestet. A nemzetközi Hold-egyezmény szerint a Holdat kizárólag békés célra lehet használni, valamint hogy a felszíne és természeti kincsei az emberiség közös örökségét alkotják – tehát nem kisajátítható. Ez az egyezmény addig nem is okozott gondot, ameddig csak a NASA volt képes landolni a Holdon. Amennyiben Kína is képes lesz landolni a Holdon, rögtön kialakulhat egy területi vita a NASA-val. Bill Nelson, a NASA vezérigazgatója nemrég beszélt az Artemis III terveiről és kitért Kína céljaira, valamint az ország űrprogramjával való együttműködésre is. Amikor a Space.com megkérdezte, hogy voltak-e az Egyesült Államok és Kína között egyeztetések a Hold déli pólusának közös felfedezéséről, Nelson annyit: „a válasz egyszerű: nem” – ezzel pedig megerősítette, hogy a két fél között még várhatók nézeteltérések, amint a kínaiak is landolnak a Holdon.
„Volt néhány egyeztetésünk a Mars körüli pályák összehangolásáról, ez néhány éve történt” – nyilatkozta Nelson, hozzátéve, arra számít, hogy a jövőben hasonló egyeztetések lesznek a Holdra irányuló küldetésekkel kapcsolatban is, különben ez meg fogja nehezíteni az egymás melletti munkát. „Feltételezem, hogy lesznek egyeztetések a Hold körüli pályák összehangolásáról, de ezek eddig még nem történtek meg. Ami a Hold déli pólusát illeti, ez még eldöntésre vár” – mondta Nelson. Hasonlóan a NASA-hoz, Kína is szeretne holdbázist építeni, ehhez viszont egyértelműen ki kell jelölni majd a munkaterületeket. Ha minden jól megy, a NASA már négy éve lesz jelen a Holdon, mire a kínai asztronauták megérkeznek. Ez hatalmas előny, ugyanis mire Kína megérkezik a Holdra, a NASA már rég lefoglalhatja magának a legkedvezőbb kutatási helyszíneket,elkezdheti a holdbázisok és a FLOAT holdvasút építését, és valamint elfoglalhatja a kényelmes keringési pályákat.
Borítókép: Illusztráció Fotó: Northfoto