Az Európai Bizottság legalább június végéig tartó exporttilalmat javasol a koronavírus elleni vakcinákra viszonossági alapon olyan célországok esetében, amelyek nem szállítanak a 27-eknek, vagy magasabb az átoltottságuk, mint az Európai Unióé – írja a Világgazdaság.
A tilalom elsősorban az Egyesült Királyságot és az Egyesült Államokat érintheti,
amennyiben azt jóváhagyják a csütörtöki és pénteki virtuális csúcstalálkozójukon az állam- és kormányfők.
Brüsszel azonban ezzel a drasztikus és ellentmondásos lépéssel sokat kockáztat, veszélyezteti vele a szabadkereskedelem és a globális vakcinamegosztás bajnokaként élvezett jó hírét.
Erre figyelmeztett korábban Angela Merkel német kancellár, valamint több uniós diplomata és európai parlamenti képviselő is. Közéjük tartozik a belga Kathleen van Brempt, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége EP-frakció kereskedelmi koordinátora.
Az EU a vakcina-alapanyagok 70 százalékát más országokból szerzi be, a Pfizer/BioNTech oltóanyagának uniós gyártása a brit beszállítóktól függ. Alaposan végiggondoltuk, hogy tényleg kirobbantsuk-e ezt a kereskedelmi háborút?
– vetette fel.
A kedden ismertetett törvény-tervezet szerint a tagállamok több tényezőt is figyelembe vesznek majd, mielőtt kérnék az esetleges exporttilalmat, így többek között azt, hogy az érintett ország milyen vakcinagyártáshoz szükséges alapanyagot szállít az EU-ba, illetve, hogy a korlátozás negatívan befolyásolja-e az adott cég EU-val kötött szerződésének teljesítését. Vagyis csak olyan vakcinára vethetnek ki exporttilalmat, ami nem veszélyezteti az EU oltóanyag-ellátását. Míg e részleteket megfontolása után a tagállamok javasolhatják a kiviteli tilalmat, arról a Bizottság dönt majd.
A teljes cikket a VG.hu-n olvashatja
(Borítókép: Fabio Berti, PuzzlePix/Shutterstock)