K&H-vezérigazgató: a koronavírus nem állította meg a K&H növekedését

Hírek Figyelo.hu
A hitelezési moratórium jó intézkedés, mivel az ügyfeleknek átmenetileg segít levegőhöz jutni, és ami még fontosabb, csökkenti a pszichés stresszt ebben a sokak számára szorongással teli időszakban. Ám eközben fontos, hogy a valódi célját szolgálja, nevezetesen a rövid távú likviditás biztosítását, nem pedig az adósság elengedését – mondta David Moucheron, a K&H Csoport vezérigazgatója a Figyelőnek.

A vezérigazgató kifejtette: a válság hatása már látható a 2020. első negyedéves eredményeiken, a negatív hatás, amit részben a moratóriumnak, részben a piaci volatilitásnak köszönhetően szenvedtek el, mintegy 8 milliárd forintot tesz ki. A K&H Bank nettó eredménye a koronavírus járvány 8,4 milliárd forintos egyszeri negatív hatását is figyelembe véve 47 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A bank 2020 első negyedévét 6,5 milliárd forintos adózás utáni eredménnyel zárta, az egyszeri hatás nélkül a bevétel 7,7 százalékkal, a nettó eredmény pedig 17,4 százalékkal nőtt.

Aláhúzta: a teljes hatás csak a következő negyedévek során, a növekvő hitelezési céltartalékokban fog megmutatkozni. Ennek ellenére a bank likviditása és szolvenciamutatója nagyon szilárd, így továbbra is széles körben tudnak hitelezni. A hitelezési igények elbírálásakor fokozott körültekintéssel járnak el, a helyzet kulcsa, hogy különbséget tegyenek a rövid távú likviditási gondokkal szembesülő vállalatok és a már korábban is mélyrehatóbb, strukturális problémákkal küzdő cégek között.

A vezérigazgató rámutatott: a 2008-as válságtól eltérően a világjárvány nem egy banki krízis, habár a koronavírus-járvány okozta válsághelyzet a gazdaságra különösen súlyos csapást mér. A kormány intézkedései és a bankszektor erőfeszítései ellenére nyilvánvaló, hogy a gazdaság, és így a bankok is megsínylik ezt a helyzetet. Mint mondta: a valódi veszteségek 2021-ben, a moratórium lejárta után válnak majd láthatóvá és mérhetővé. Továbbra is számos bizonytalansággal kell még szembenézni, például, hogy lesz-e a járványnak második hulláma, mennyi időbe telik és egyáltalán mennyire gyorsan leszünk képesek kilábalni ebből a helyzetből, mikor lesz vakcina és így tovább. Egy dolgot biztosra vehetünk: a hatás jelentős lesz, ugyanakkor a magyar bankszektor kellően szilárd lábakon áll, hogy kibírja ezt a megrázkódtatást.

David Moucheron arra a legbüszkébb, ahogyan a kollégái reagáltak a járványra, és amilyen jól alkalmazkodtak a megváltozott körülményekhez, így a járvány kezdete óta a K&H Bank mind a 208 fiókja minden egyes napon végig nyitva tartott. Nagyvállalati és biztosítási ügyfeleiket is folyamatosan kiszolgálták, és maradéktalanul sikerült biztosítanunk központi szolgáltatásaik teljes körű elérhetőségét.

Jelezte: napjainkban mintegy félmillió magánszemély ügyfelük használja aktívan a digitális csatornáikat, és ennek a nagy nyertese a mobiltelefonos alkalmazás. A mobilbanki alkalmazásból indított átutalások száma 31 százalékkal nőtt, a darabszámot tekintve pedig átlagosan napi 19 ezer fölé emelkedett az elmúlt időszakban.

A pandámiás helyzet erősíti az átalakítási stratégiájukat, miszerint automatizált készpénzforgalmú fióki működésre állnak át. Az ilyen fiókok aránya ma 70 százalékot, június végére pedig 80 százalékot ér majd el.

David Moucheron végezetül hangsúlyozta: a KBC Csoport és a K&H Csoport több alkalommal is kifejezte érdeklődését a Budapest Bank megvásárlása iránt, amennyiben azt eladásra szánják, tették ezt hivatalos formában is a kormány felé, bízva abban, hogy lehetőségük nyílik versenyképes ajánlatot tenni. A közelmúlt fejleményeiből tudják, hogy nem lesz ilyen versenyeztetési folyamat. Miközben kidolgozzák ezen bankok új kombinációját, a K&H ügyfelei kiszolgálására és újak megszerzésére összpontosítja a figyelmét, és ezzel párhuzamosan fejlesztik digitális kínálatukat, hogy a magyar piacon továbbra is a K&H példa maradjon az innováció terén.

David Moucheron meggyőződése, hogy a K&H egyedülálló piaci pozíciója független magyarországi bankként, egy nagy, sikeres nemzetközi bank- és biztosítási csoport tagjaként erősebb, mint valaha.

A teljes cikket a Figyelő 2020/24. számában olvashatja
(Borítókép: David Moucheron, a K&H Csoport vezérigazgatója – fotó: Móricz-Sabján Simon)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink