Az első negyedévben 9 százalékkal emelkedett a normál használatú személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási éves állománydíja az egy évvel korábbival összevetve – derült ki Magyar Nemzeti Bank KGFB-indexéből. Az MNB tájékoztatása szerint nyílik az olló a vidéki és a fővárosi autósok közt: előbbiek átlagos állománydíja (közel 46,7 ezer forint) több mint 28 ezer forinttal marad el budapesti társaikétól (74,7 ezer forint).
Az évi 9 százalékos díjnövekedésen belül a fővárosi autósok esetében 13, a nem budapesti szerződéseknél pedig 8 százalékos volt a bővülés. Március végén 50,9 ezer forint volt a személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (KGFB) éves átlagos állománydíja. Ez 7 százalékos növekedést jelez az előző negyedéves értékhez képest.
Az egyéb járműkategóriák szinte mindegyikénél jelentős mértékben – a flottáknál kétszámjegyű módon – emelkedtek a díjak. Az egyedi szerződéses taxiknál viszont 1 százalékos, míg a flottáknál 17 százalékos csökkenés látható, miközben az ilyen járművek darabszáma nő. A nagyobb buszoknál (42 fő feletti férőhelyes) egyedi (24 százalék) és flottás szinten is (20 százalék) díjemelkedés látható, de ez a korábbi stagnálás után még mindig nem jelentős az MNB szerint.
A biztosítói kárráfordítások eközben 12 százalékkal nőttek 2022 tavaszához képest, ekkora emelkedés az utóbbi években nem volt tapasztalható.
Az MNB szerint a jelenség hátterében már nem a koronavírus miatti lezárásokat követő intenzívebb járműhasználat hatása, hanem az infláció és (a külföldi alkatrészek beszerzésénél) a devizaárfolyam-változás játszhatott szerepet. A növekedés azonban összességében még elmarad az infláció mértékétől. Utóbbi hatása azonban a költségeknél is jelentkezni fog, így további díjemelkedésekre van kilátás.
A növekedő díjak és az ennél jóval magasabb ütemben bővülő kárkifizetések eredményeként az MNB személyautókra számított korrigált KGFB-indexe (amely a biztosítási adóval, illetve a kárkifizetések, tartalékolások hatásával kiigazítva a nettó díjváltozást mutatja be) 127 százalékon állt az első negyedévben. A korrigált index 2021. első negyedévében volt a csúcson, jelenleg a járvány előtti szinten áll. Az index szolgál arra, hogy az árváltozások indokoltságát mérje.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)