Kedvezőtlenek voltak az elmúlt időszakban a devizapiaci trendek a Richter szemszögéből. Az első féléves átlagértékekhez képest csak az euró-forint árfolyam alakulása semleges, a hazai deviza viszont jelentősen erősödött júliusban és augusztusban a dollárral, a rubellel és a jüannal szemben is.
Egydollárnyi bevétel például 6 százalékkal ért kevesebbet hétfőn forintban, mint az első hat hónap átlagában. Ez azért fontos, mert
a január–júniusi időszakban a magyar központú gyógyszergyártó csaknem 53 milliárd forintnak megfelelő forgalmat ért el az Egyesült Államokban, ami a teljes bevétel 19 százalékát tette ki, s ezzel az USA a társaság fő piacává lépett elő.
Csökkent a súlya az elmúlt évekhez képest, de még fontos piaca a Richternek Oroszország: az összforgalom 14,9 százaléka érkezett onnan az első fél évben. A devizatrend itt még rosszabb: az első fél év átlagában egy rubel 4,47 forintba került, ehhez képest 10,5 százalékkal értékelődött le az orosz deviza a magyarral szemben.
A Richter szemszögéből legfontosabb devizapárok közül alighanem a dollár-forint kilátásait a legnehezebb megbecsülni – mondta a Világgazdaságnak Buró Szilárd, az Equilor Befektetési Zrt. pénzügyi innovációs vezetője. A szakember a dollár további gyengülését várja az euróval szemben a következő féléves időszakban.
Ez szemben állhat több elemző véleményével, akik az euró-dollár árfolyamban valamiféle korrekcióra számítanak, de én egyelőre nem látom ennek markáns jeleit
– tette hozzá.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja!
(Borítókép: peterschreiber.media, PuzzlePix/Shutterstock)