A kelet-európai privátbanki és vagyonkezelési piac első számú szakmai fórumává váltak az elmúlt években a Blochamps Capital által megrendezett Magyar Privátbankári és Vagyonkezelői Konferenciák. A rendezvény 170 résztvevője között lényegében minden privátbanki és vagyonkezelési szolgáltató megtalálható.

Fotó: Blochams Capital
„2023-ban hatványozottan jelentkezett mindaz, ami ennek a konferenciának a legnagyobb erénye: a résztvevők ezúttal sem csupán networkinget kaptak a közös munkanaptól, hanem valódi szakmai impulzusokat. Minden évben egyre nagyobb az érdeklődés mind a rendszeresen visszatérő partnereink, mind az újonnan csatlakozók részéről. Az évek során összesen már csaknem 2000 résztvevőt tudhattunk a kerekasztal-beszélgetések hallgatói között” – mondta Karagich István, a Blochamps ügyvezető igazgatója. Idén a beszélgetések középpontjában természetesen a vékonyodó erejű magyar prémium és affluens réteg, a fiatalok pénzügyi tervei és a mesterséges intelligencia jövőbeli szerepe állt. Szó esett a magyar és nemzetközi befektetési lehetőségekről (például a felmondott amerikai adóegyezmény hatásairól) és a 2022-2023-t meghatározó inflációs környezetről. A konferencián szó volt arról, hogy Magyarországon kevesebb, mint 300 ezer háztartásnak van öt millió forintnál nagyobb megtakarítása, ám ebbe a csoportba egyre nehezebb bekerülni. Figyelemre méltó, hogy 2023 márciusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 567 800, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 391 500 forint volt.
A társadalom 97 százaléka számára a ”magyar álom” elérhetetlenné válását jelentheti a hosszan fennmaradó infláció, a megtakarítás hiánya és az elmaradó gazdasági növekedés. „Önmagában a jó fizetés nem elegendő a stabil megtakarítások fenntartásához, kell hozzá ingatlanportfólió vagy befektetési stratégia. Ezért éreztük szükségesnek, hogy elkészítsük az első Prémium és Affluens Ügyfélszegmens Kutatást, hogy ne csak a a lakosság felső 0,1 százalékát értsük meg”- mondta Karagich István. A Prémium és Affluens Ügyfélszegmens tanulmány egy részletes piackutatáson keresztül mutatja be, hol bankolnak, hogyan gondolkodnak a vagyonról, a pénzügyekről, befektetésekről, a banki szolgáltatókról, a hitelfelvételről a prémium és affluens réteg tagjai és milyen belépési korlátai vannak az üvegplafonnak az átlag magyar állampolgár számára.
„Egészségügyi, geopolitikai, piaci, monetáris szempontból egyaránt terhes és kihívásokkal teli időszak áll mögöttünk, az iparág pedig elképesztő változásokon ment keresztül 2-3 év alatt. Ezért is fontos, hogy megteremtsünk egy olyan fórumot, ahol a szakma képviselői őszintén beszélhetnek a kihívásokról, lehetőségekről, de a megélt mélypontokról és az azokból leszűrt tapasztalatokról is”– jelezte Földi-Csepeti Fanny, az esemény vezető szervezője.
A konferencia gálaestjén a privátbankári és vagyonkezelői szakma cégei és üzletemberei számára több díjat is kiosztottak. Az Év Üzletágfejlesztője Díjat idén egyszerre két szolgáltató nyerte el: az MBH Private Banking és az OTP Private Banking vagyonkezelési és privátbanki szervezeti, üzletfejlesztési projektjeik kapcsán. A kiemelt dobogóra kerülés megállapításakor fontos szerepet játszott, hogy mely szolgáltatók tudtak a vizsgált időszakban jelentős szolgáltatási, termék, HR fejlesztési, képzési vagy IT beruházási téren még komplexebb privátbanki és vagyonkezelési szolgáltatóvá válni. Az Egy Ügyfélre Jutó Legnagyobb Kezelt Vagyon Méret Díját idén, a feltörekvő tavalyi második, a Hold Alapkezelő vihette haza, 369 millió forintos ügyfelenkénti átlagvagyonnal. Második helyezettként 2023-ban a Concorde 314 milliós teljesítményét díjazták, míg idén az Erste Private Banking szerezte meg a harmadik helyezést 307 millió forintos átlagvagyon mérettel. Az elmúlt év során kiemelkedően nehéz volt tartósan magas ügyfélszámla-vagyont fenntartani, illetve esetleg még növelni is azt. A Kezelt Vagyon Méret Díját az OTP Bank Private Banking érdemelte ki, az elmúlt évtizedekben egyik vállalkozás sem tudta a regnáló nyertest, az OTP Bank Private Bankinget a maga 2 622 milliárd forintos vagyonával elmozdítani az első helyről. Idén a második helyet már az MBH Bank Private Banking tudhatja magáénak. A harmadik pozíciót az Erste Private Banking érte el. Harmadszor osztották ki hazánkban a Prémium Banking Szolgáltatói díjat. Ebben a 2021-ben debütáló kategóriában minden versenytárs csak egyetlen szolgáltatót jelölhetett meg idén is.„A prémium szegmens előretörése és az elit pénzügyek digitalizáción keresztüli demokratizálódása már a közeljövőben is sokkal nagyobb figyelmet fog ráirányítani a premium bankingre” – mondta Karagich István. Az első helyen végzett az Erste Premium, a második helyre a Raiffeisen Premium Bank jutott, illetve a harmadik helyen a CIB Bank Magnifica és a K&H Premium Bank szolgáltatása osztozott. Idén másodszor kérték fel a szervezők a szolgáltatók igazgatóit, hogy A Magyar Privátbanki Szakmáért Díjra is jelöljenek egy-egy szakembert, olyan kollégát, aki az elmúlt 15-20 évben a magyarországi Private Banking arcává tudott válni szakmai körökben. A díjat idén Murvai Ildikó, Baki Zoltán és Somlai László nyerte.
Borítókép: Fotó/ Blochams Capital