Készpénzben fürdenek az európai vállalatok

Hírek
Szokatlan problémával küzdenek az európai nagyvállalatok pénzügyi vezetői: nem tudnak mit kezdeni a felhalmozódott készpénzzel - írja a The Wall Street Journal.  

Negatív banki reálkamatok alakultak ki az eurozónában, így a nagyvállalatoknál iradtlan mennyiségű készpénz halmozódott fel. A Moody’s Investors Service elemzése szerint a Total csaknem 30 milliárd, az Electricite de France 28 milliárd, a Volkswagen 27 milliárd euró készpénzállománnyal rendelkezik. A Moody’s szerint az általuk vizsgált 757 nempénzügyi európai, közel-keleti, illetve afrikai vállalat készpénzállománya hét éves csúcson volt 2017 végén.

Közülük sokan – jobb híján – részvény-visszavásárlási akciókat indítottak, vagy osztalékfizetésüket emelték meg. Az legnagyobb európai vállalatok részvényeinek árfolyamalakulását követő S&P Europe 350 index kosarába tartozó cégek tavaly 88 milliárd euró értékben vették vissza saját részvényeiket az egy évvel korábbi 77 milliárd euró után. Osztalékfizetésük 278 milliárd euróra nőtt a megelőző évi 262 milliárdról – az S&P Global Market Intelligence szerint. A kutatás-fejlesztésre elköltött pénzek tavaly 147 milliárd euróra duzzadtak a 2016-os 140 millárdról.

Az európai pénzügyi vezetők általában konzervatívabb befektetési politikát követnek, mint amerikai társaik – kevésbé szeretnek költekezni. Az Európai Központi Bank által az eurozóna gazdaságának élénkítése érdekében alacsonyan tartott kamat azonban negatív reálkamatszintet idézett elő. Így nem éri meg a szokásos likviditáskezelés, vagyis bankbetétben tartani a felhalmozódott készpénzt.

A francia Total például februárban indított egy 5 milliárd euró értékű részvény visszavásárlási programot, majd júliusban közölte, hogy évközi oszalékfizetését 3 százalékkal megemli. Az energiaipari vállalatnak bevételeit a drágább olaj is növelte.

A Diageo, Európa egyik legnagyobb alkoholos italgyártója (például Johnnie Walker és Bailey’s) júliusban 2 milliárd font értékű részvény-visszavásárlási programot indított, holott nem sokkal korábban fejeződött be egy hasonló, 1,5 millliárd fontos akció. A brit multi nemzetközi terjeszkedésre is költött: 40-ről 60 százalékra növelte részesedését egy kínai italgyártóban. A cég készpénzállománya így 874 millió fontra mérséklődött az egy évvel korábbi 1,2 milliárdról.

A holland Akzo Nobel festékgyártó például konzultációba kezdett részvényeseivel arról, hogy mire költse a vegyipari üzletágának eladásából származó 7,5 milliárd eurót. A szintén holland Wolters Kluwer kiadó és szoftvercég 40 százalékra emelte évközi osztalékát.

Borítófotó: PuzzlePix / Lkeskinen0, Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

További híreink