Az életem eddig részében emberekkel foglalkoztam egy nagyon súlyos betegség gyógykezelésével és most ugyanazt folytatom, kiterjesztve, mert a tevékenység központjában nemcsak az ember egészsége van, hanem mindez ami emberré teszi az embert – mondta Kásler Miklós a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság adásában.
Arra a kérdésre, hogy felkészült-e a politikai támadásokra, úgy válaszolt, mindenkitől várja az észrevételeket, javaslatokat.
„Ígérem hogy mindenkit végig hallgatok, és csak arra tudok reagálni, amink van tartalma, felhasználható mondanivalója, amely az értékek megteremtéséhez hozzájárul” – fogalmazott.
Az egészségügy és oktatás ügyéről elmondta, hogy évtizedes szlogen, hogy rendbe kell tenni ezeket a területeket, ami abból is következik, hogy az élet megy tovább, a fejlődés töretlen. Véleménye szerint azokra magyar és európai értékekre kell támaszkodni, amelyeket az idő megszűrt.
„Vannak olyan értékek, amelyek csak a magyar kultúrában, történelemben és hagyományokban léteznek. Az értékalapú továbblépés a megoldás erre a helyzetre és akkor azt lehet mondai, hogy a divatos, átmeneti állandóan változó viszonyok közül lesz egy arkhimédészi fix pont, amire tudunk építkezni.”
Előtérben a sürgősségi ellátás és a kórházi fertőzések
Részletesen beszélt az egészségügyet érintő terveiről. Elsődleges szempont a sürgősségi betegellátás megerősítése, valamint a kórházi fertőzések kezelése.
„Mindkét területen már előkészületeket tettünk és van elképzelésünk mit tudunk gyorsan meglepni,” – fogalmazott. A népegészségügy is nagyobb hangsúlyt kap az új kormányban mert az életminőségre is kihatással van, a családok életére, a gyerekvállalására.
Azokban a betegségcsoportokban, amelyben a legmagasabb a halálozási ráták, nemzeti programokat indítana az országos intézetekre támaszkodva. Ezek között a keringési-, mozgásszervi betegségeket valamint az onkológiát emelte ki.
A kórházi fertőzésekről elmondta, hogy ez nagyon összetett a probléma, nehéz egységes választ adni, mert rendkívül eltérések vannak az egészségügyi intézmények között. Meg kell nézni, hogy a feltételek hiányáról, vagy pedig az orvosi szakma szabályainak be nem tartásáról van-e szó.
Az Országos Onkológiai Intézet korábbi főigazgatója szeretné megerősíteni és a mindennapok szerves részévé tenni a modern technika eszközeivel a magyar kultúrát. Az értékek közvetítése, nemzeti értékek átadása, az oktatásban, ezekhez kell visszatérni. A zenének és a képi oktatásnak is nagyon fontos szerepe van, követve a gyerek fejlődését.
Kiemelte, a digitalizáció és a nyelvoktatás fontosságát, valamint az elektronikus tankönyveket szükségességét.
Arra a kérdésre, hogy miniszteri kinevezése óta kivel tárgyal, úgy felelt, hogy jelenleg az ismerkedik a szakterületekkel, elsősorban azokkal a területekkel amelyeket a legkevésbé ismer.
„Látogatóim közül a legkevesebb az orvos, mert ezt a területet viszonylag jól ismerem. Úgy érzem, hogy sikerült már egy képet kialakítani a jelenlegi helyzetről, amely nem annyira kedvezőtlen, mint ahogy azt nagyon gyakran elhangzik sok területen az alapvető értékek lerakása megtörtént, így könnyebb lesz építkezni,” – fogalmazott.