Nem változtatott a monetáris kondíciókon a Magyar Nemzeti Bank, a monetáris tanács mai kamatdöntő ülésén helyben hagyta a 6,75 százalékos alapkamatot. A döntést illetően nagy volt a bizonytalanság az elemzők körében, noha az infláció már a jegybanki célsáv fölé kúszott júliusban és a forint is viszonylag volatilis volt, ami ilyenkor rendre óvatosságra intheti az MNB-t, volt olyan elemző, aki nem zárta ki, hogy folytatódik a monetáris lazítás.
Maga az MNB és Virág Barnabás alelnök is azt kommunikálja már egy ideje, a monetáris tanács egy-egy ülésén az lesz a kérdés, hogy az adott hónapban kismértékű, 25 bázispontos lazítást hajtanak végre vagy pedig nem változtatnak a monetáris kondíciókon. Azaz továbbra is kitart a jegybank a szigorú monetáris politika mellett, amiben pedig kiemelt szerepe van pénzpiaci stabilitás megőrzésének és a forint árfolyamának.
A legutóbbi kamatdöntés óta azonban az is kiderült, hogy a magyar gazdaság továbbra sem muzsikál túl fényesen, a második negyedévben a kibocsátás 0,2 százalékkal esett vissza negyedéves bázison. Mivel ez nemcsak az elemzők, hanem a jegybank várakozását is alulmúlta, éppenséggel a gyenge GDP-adat még nagyobb bátorságra is ösztönözhette volna az MNB-t.
Mindenesetre a mostani döntés azt jelenti, hogy 2023 májusa óta, amikor kezdetét vette a normalizáció az irányadó rátának számító egy napos betéti eszköz kamatának mérséklésével, ez volt az első hónap, amikor nem változtatott a monetáris kondíciókon az MNB, tehát 15 hónap összefüggő sorozatát szakította meg, ami egyértelmű jele, hogy új szakasz kezdődik a hazai monetáris politikában.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Bach Máté