Az állami tulajdonú gazdálkodó szervezetek ellenőrzése kiemelten fontos a nemzeti vagyon megőrzése, megóvása érdekében. A számvevőszéki ellenőrzés hozzájárul a közpénzek szabályos, átlátható és eredményes felhasználásához. Ezeket figyelembe véve került sor az MFB Invest Befektetési és Vagyonkezelő Zrt. ellenőrzésére is – közölte az ÁSZ.
Az ellenőrzött időszakban (2012. január 1. és 2015. december 31.) a cég a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. kizárólagos tulajdonában állt, feladata a bankcsoport hazai- és nemzetközi fejlesztési, valamint kockázati tőkefinanszírozási tevékenységének ellátása volt. A társaság a saját forrásai terhére piaci alapú közvetlen tőkekihelyezéseket végzett. A tőkefinanszírozási tevékenységet egészítette ki a szakmai szolgáltatásokat nyújtó tanácsadási üzletág, az egyéb szolgáltatások keretében nyújtott számviteli és közvetített szolgáltatások, valamint a bankcsoport tagjai részére nyújtott portfólió kezelés. A társaság gazdálkodása az ellenőrzött időszakban nyereséges volt.
Az ellenőrzés megállapította, hogy az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. a tulajdonosi joggyakorlás kereteit, részletes szabályait belső szabályzataiban, valamint az MFB Invest Zrt. alapító okiratában rögzítette. A társaság üzleti terveit jóváhagyta, számviteli beszámolóit elfogadta, a javadalmazási, juttatási rendszerről szóló szabályzatát elkészítette. A társaságot tevékenységéről, gazdálkodásáról az előírt tartalommal és gyakorisággal beszámoltatta.
Az MFB Invest Zrt. működésének szabályozottsága megfelelt az előírásoknak. A bevételeket és ráfordításokat a jogszabályi előírások és belső szabályozás szerint számolták el. Az önköltségszámítás feltételeit kialakították, a végzett szolgáltatások díját előkalkuláció alapján állapították meg. A tényleges önköltséget a jogszabályi előírások ellenére azonban utókalkulációval nem támasztották alá.
A társaság vagyongazdálkodása szabályszerű volt. Az MFB Invest Zrt. a vagyon megőrzését, gyarapítását szolgáló szabályszerű vagyongazdálkodás kereteit kialakította, vagyonnyilvántartása szabályszerű volt, a vagyon értékének, állagának megőrzéséről gondoskodott. A vagyonváltozást eredményező döntéseket az arra jogosultak hozták meg. Az ellenőrzött évek beszámolóinak mérlegét leltárral alátámasztották. Az éves beszámolók letétbe helyezése a számviteli törvényben előírt határidőben megtörtént, közzétételi kötelezettségének eleget tett a társaság.
Az ÁSZ a társaság ügyvezetőjének egy javaslatot fogalmazott meg, amelyre 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie.