A színházak bezárása tovább növelte a keresletet az ország első hazai fejlesztésű, a szakma aktív bevonásával létrejött előadó-művészeti streamingplatformja iránt. Az eSzínház vezetője, Légrádi Gergely a Világgazdaságnak elmondta: a szeptemberi piacra lépést gyorsítva készítették elő, miután
a másfél éve indult fejlesztést a járvány minden korábbinál időszerűbbé tette.
Bár az eSzínházat az Alapítvány a Színházakért nonprofit szervezet működteti, az elsődleges cél nem a pandémia miatti kárenyhítés volt, vagyis nem a színházak túlélését segítő bevételszerzés, hanem a közönségépítés és a színházi előadások rögzítése. Más kérdés, hogy ma már az eSzínházon keresztül értékelhető mennyiségű bevételhez juthatnak a színházak.
Miután kormányrendeletben engedélyezték a színészek és a színházi személyzet, valamint az online közvetítéshez szükséges szakmai stáb munkavégzését a kijárási korlátozások ideje alatt, az eSzínház előtt páratlan lehetőség nyílt meg. Légrádi Gergely szerint
az eSzínház maradt majdnem az egyetlen platform, amelyen keresztül megfelelő minőségben el tudják juttatni a nézőkhöz
mind a rögzített, mind az élő előadásokat. A jelen idejű streaming nem visszatekerhető, minden akkor és ott történik, a néző pedig lényegében a színpadról láthatja az előadást, miközben van olyan közvetítés, amikor a néző interaktív módon maga váltogathat két különböző kameraállás között, mint egy adásrendező.
A full HD felbontásban közvetített előadások részleteinek finomhangolását a színházakkal együtt végezte el az eSzínház csapata, így olyan szolgáltatás jöhetett létre, amely a film eszköztárával új minőségben képes átadni a színház élményét csetszobával, online közönségtalálkozókkal és folyamatosan tovább bővülő, modern kellékekkel.
A teljes cikket a VG.hu-n olvashatja
(Borítókép: Fazekas Bence, a felvétel rendezője (b) és Kolostori Gábor technikai rendező (b2) a Kötelezők szabadon című előadás internetes streamjének felvételén a Pesti Magyar Színházban 2020. november 14-én. A Nemzeti Filmintézet hat vidéki, egy határon túli és kilenc fővárosi színháznak szavazott meg gyártási támogatást streaming szolgáltatásra, vagy televíziós forgalmazásra. A támogatás célja, hogy színházi és filmes alkotóknak és szakembereknek munkalehetőséget biztosítson a koronavírus-járvány idején. (MTI/Szigetváry Zsolt)