Ha meg akarjuk érteni, hogy milyen finanszírozási igények vannak a szektor részéről, muszáj ismernnünk a gazdasági környezetet is – mondta Kiss Zalán, az MBH Bank mikro-és kisvállalati üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója a Figyelő „Kicsik, közepesek, erősek” című kkv konferenciáján.
A vámháború odatett az idei kilátásoknak
Kis Zalán, lehűtötte a kedélyeket, szerinte a vámháború csökkentette az idei gazdasági kilátásokat. Az MBH Bank legfrissebb prognózisa szerint idén 1,1 százalékkal nőhet a magyar GDP, ugyanakkor fokozatosan élénkülhet a gazdaság, így jövőre 3,5 százalékos bővülést várnak.
A forint árfolyamával kapcsolatban elmondta, hogy nagyon volatilis az árfolyam, ami a vámháborúra vezethető vissza. Az év végén 405 eurós árfolyamot várnak, és azt gondolják, hogy az MNB is azon az oldalon van, hogy a forint ebben a sávban maradjon. Szerinte az MNB nem fogja engedni, hogy gyengüljön a hazai deviza árfolyama.
Az inflációs nyomás és a forint árfolyama drasztikus alapkamat csökkenést nem eredményez – mondta Kiss Zalán, hozzátette, az első kamatcsökkentés decemberben lehet, 0,25 bázisponttal mérséklődhet akkor az alapkamat.
Dinamikusan meg fog indulni a hitelkereslet
Úgy látják, hogy növekszik a devizahitelek aránya, és csökkennek a támogatott hitelek. Azt a következtetést vonták le, hogy a kisebb kkv-k esetében a beruházások elmaradtak a növekedés és az alapkamat hatására. Rámutatott, drasztikusan csökkentek a támogatott hitelek, a kkv-k finanszírozása tekintetében a bankszektor nem szeretne semmilyen változást nem szeretne végrehajtani.
Az idén bejelentett programok hatására azt gondolják, hogy a hitelkereslet dinamikusan meg fog indulni a második és harmadik negyedévben.
A bankrendszer szerinte készen áll, hogy hitelezzen, nagyon egészséges állapotban van, a nem teljesítő hitelek aránya nagyon alacsony, extrém jónak számít a 2,3 százalékos arány.
A tőkeprogramtól egyedi a Demján Sándor Program
Kiss Zalán beszélt a Demján Sándor Programról is, szerinte a tőkeprogramtól egyedi, mivel sokszor találkoztak azzal, hogy van egy jó ötlet, azonban hiányzik a tőkeellátottság, ezt hivatott pótolni a program, ami markánsan növeli a cégek finanszírozási lehetőségeit.
A bank segíteni kívánja az uniós programokra pályázókat, egy előszűrővel 8 kérdésre kell válaszolniuk az ügyfeleknek, amiből a főbb információkat ki tudják gyűjteni. Ha valaki megfelel a kritériumoknak, egyből tud időpontot foglalni egy bankfiókban, tehát nem nulláról kezdődik a folyamat.
Ez a Bupa fejlesztés Kiss Zalán szerint az egyik legnagyobb durranás az elmúlt időszakban.
További részletek a Világgazdság oldalán érhetők el.
Fotó: Kallus György / Világgazdaság