Ezeket az ítéleteket nem mind hajtották végre, sok esetben enyhítették, jó pár évvel később néhány esetben kegyelmet gyakoroltak. Magyarországon 1989-ig törvénnyel, törvényerejű rendeletekkel, a Népköztársaság Elnöki Tanácsának határozatával, valamint esetenként egyéni kegyelmi intézkedésekkel szabadulhattak az esetek meghatározó hányadában ártatlanul felelősségre vont, ezért törvénytelenül elmarasztaltak, valamint az internáltak. A témát a VERITAS-estek sorozat harminchatodik vitáján a Veritas Intézet főigazgató-helyettese, Marinovich Endre, Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnöke és Zinner Tibor a Veritas Intézet levéltárának vezetője mutatták be Kegyelmezési „politika” 1945–2016 címmel.
A különböző kegyelmi intézkedések az esetek döntő többségében nem a hatalom megbocsátó jellegét, hanem annak beismerését jelentették, hogy az általa elkövetett újabb törvénytelenségek elítéltjei számára férőhelyet biztosítson. A kegyelem gyakorlására mindig valamilyen ürügyet találtak, például 1948-ban a centenáriumot, 1950-ben a felszabadulás ötödik évfordulóját.
Később a hatalom végtelen cinizmusát mutatja, hogy egyszerre engedték ki az 56-osokat és a Rákosi rendszer bűnözőit, ezzel is hangsúlyozva, hogy „középen állnak”, ne legyen soha olyan érzése a társadalomnak és a kiengedetteknek sem, hogy itt valamiféle enyhülésre lehet számítani. 1959-ben az első amnesztia rendelet megszületése után például egyszerre engedik ki Tildy Zoltánt, és Péter Gábort.
Soha nem a jogszerűség, nem az igazságszolgáltatás határozta meg kinek adnak kegyelmet, ez mindig valakinek, valakiknek szóló üzenet volt. Ennek a hátterét az MSZMP Politikai Bizottsági határozataiban, belső anyagaiban lehet nyomon követni. A nagy évfordulós várakozások mindig április 4-hez, november 7-hez kötődnek. A legtöbb embert Magyarországon 1955 ősze és 1956 tavasza között engedték ki kizárólag fogdatisztítás okából, hiszen a „friss” elítéltekkel kellett a cellákat feltölteni.
A beszélgetésen elhangzott, hogy 1989-től egészen 2016-ig tartott, amíg megszülettek az úgynevezett semmisségi törvények, ez több mint elgondolkodtató.