Izrael és a lengyelek is nemet mondtak az ENSZ bevándorláspárti migrációs csomagjára

Hírek
A lengyel és az izraeli kormány kormány is úgy döntött, hogy nem támogatja az ENSZ globális migrációs csomagját - jelentették be Varsóban a keddi kabinetülést követően.

A PAP hírügynökség által ismertetett állásfoglalás szerint Lengyelország a december 10-én kezdődő marrákesi csúcstalálkozón, valamint az ENSZ fórumán később esedékes szavazáskor sem fogja támogatni a megállapodást.

A dokumentum nem teljesítette a lengyel elvárásokat, nem nyújt elegendő garanciát arra, hogy az államok szuverén jogukat gyakorolhassák a bevándorlók befogadását, a legális és az illegális migráció megkülönböztetését illetően” – áll a közzétett közleményben.

A lengyel kormány szerint a migrációs csomag jelenlegi tervezete – különösen ami a legális és az illegális migránsokat illeti – jelentős nehézségeket” okozhat a megállapodás értelmezésében és érvényesítésében.

Mateusz Morawiecki kormányfő már november elején, Angela Merkel német kancellár varsói látogatásakor jelezte a globális migrációs csomag elutasítását, arra hivatkozva, hogy Lengyelország prioritásnak tekinti a határvédelem és a migráció szabályozásának nemzeti hatáskörben tartását. Lengyelország azonban segíteni akarja a feszültségek csökkentését a migráció forrásainál nyújtott segítség által – hangsúlyozta egyúttal Morawiecki.

Izrael sem csatlakozik

Izrael nem fogja aláírni az ENSZ globális migrációs megállapodását – idézte honlapján a Times of Israel című napilap Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök keddi közleményét. Netanjahu jelezte: arra utasította a külügyminisztériumot, hogy ne írja alá az egyezményt. Az izraeli kormányfő leszögezte: országa megvédi határait az illegális behatolókkal szemben.

A múltban is ezt tettük, és a jövőben is ezt fogjuk tenni” – hangsúlyozta.

Sorra mondanak nemet az országok a bevándorláspárti csomagra

Az ENSZ migrációs csomagjának szövegéről a világszervezet tagországai idén júliusban egyeztek meg. Deklarált célja a bevándorlás biztonságossá és legálissá tétele. Olyan kérdésekkel foglalkozik, mint a bevándorlók védelme, integrálásuk a fogadó országukba, illetve a saját országukba való visszajuttatásuk.

A migrációs csomag jóváhagyási folyamatából eddig az Egyesült Államok, Ausztrália, Magyarország, Ausztria, Bulgária és Csehország lépett ki, Észtországban pedig a napokban kormányválság alakult ki miatta.

Borítókép: MTI/Amel Emric

Ezek is érdekelhetnek

További híreink