Itthon vagy külföldön éri meg jobban idén nyaralni?

Hírek Szponzorált tartalom
Megkezdődött a nyár második fele, így a többség már tudja, hol tölti jól megérdemelt pihenését, de akik az utolsó pillanatra hagyták a foglalásukat, és kíváncsiak, hogy külföldön vagy belföldön éri meg jobban nyaralni, azoknak összeszedtünk néhány szempontot és tippet, ami segíthet a döntésben.

Ezek a belföldi nyaralás előnyei és hátrányai

Ha itthon nyaralunk, és fürdőzni szeretnénk, akkor a Balaton mellett a Velencei-tó, a Szelidi-tó, Orfű, a Tisza-tó vagy még sok egyéb kisebb szabadvízi strand jöhet szóba. Ezek autóval legrosszabb esetben is két-három óra alatt megközelíthetőek, ami a kisgyermekes családoknak előny lehet.

Kétségtelen, hogy az elmúlt években sokat drágultak a magyar strandok, ami mind a belépőjegyre, mind a vízparton kínált ételekre és italokra igaz. A Balatonnál a felnőtt belépőjegy 600 forintnál kezdődik, de 1600 forintos is előfordul. Egy négyfős család így egy ötnapos nyaralás során könnyedén elkölthet 7500–32.000 forintot kizárólag strandbelépőre, és ebben a parkolás díja még benne sincs.

Fotó: Getty Images

Ha azt gondoljuk, hogy a Balatonon kívüli strandok olcsóbbak, akkor sajnos csalódnunk kell: ezek többségénél is hasonló árak vannak. Spórolni legfeljebb heti bérlettel lehet, ennek viszont hátránya, hogy ha rosszra fordul az időjárás, akkor nem tudjuk kihasználni. Az időjárás egyébként is fontos tényező: gondolni kell arra, hogy szeles, esős idő esetén milyen egyéb programokra van lehetőség.

Egy négytagú családnak alsó hangon 70-80 ezer forintjába kerülhet a szállás egy hétvégére, ami evéssel, ivással, strandolással kiegészítve több százezerre duzzadhat egy egész hét alatt. Egy ilyen nyaralásnál már elgondolkodtató, hogy hasonló árban vagy akár kis ráfizetéssel külföldi úti célt keressünk, esetleg kis összegű kölcsön segítségével fedezzük a különbözetet.

Erre figyelj a külföldi nyaralásnál

A külföldi nyaralás a másfajta kultúra miatt önmagában is élmény tud lenni, de természetesen ez azzal jár, hogy nem árt, ha tudunk valamilyen szinten angolul. Utasbiztosítást mindenképp érdemes kötni arra az esetre, ha baleset vagy bármilyen egyéb kár érne minket, mert a magyar társadalombiztosítás nem fogja ezeket fedezni. A járványhelyzet miatt extra nehézséget okozhat, hogy a célország vírusügyi intézkedéseire is oda kell figyelni, és fontos tájékozódni, hogy elfogadják-e az oltási igazolványunkat, vagy esetleg kérnek-e friss vírustesztet a beutazáshoz.

A szomszédos országok előnye, hogy autóval is megközelíthetőek, nem véletlen, hogy a magyarok körében is népszerű Szlovénia fővárosa, Ljubljana vagy a Bledi-tó, de sokan mennek ilyenkor Erdélybe is, akik hűsítő erdőkre vágynak. A legnépszerűbb ilyenkor természetesen Horvátország, ahol sok esetben olcsóbb szállásokat lehet találni, mint a Balatonon, így aki tengerre vágyik, annak egyértelmű a döntés.

Fotó: Getty Images

Ha ennél messzebb mennénk, akkor már repülőre kell szállni, ami nem feltétlen olcsó, főleg ha túl későn kapunk észbe. De szerencsére lehet találni kedvező áron fapados járatokat, amiben ma már számos weboldal segít. Ha olcsón meg akarjuk úszni, akkor nem válogathatunk kedvünkre az úti célok és az időpontok között, de lehetőség így is van bőven, mivel Budapestről 55 országba indulnak fapados járatok. Húszezer forintból egy négyfős család oda-vissza el tud repülni például Rómába, Berlinbe, Brüsszelbe vagy Prágába. Ha jól körbenézünk, meglepően sok megfizethető szállást találhatunk.

Ha EU-n kívül utazunk, akkor már szükség lehet útlevélre is, aminek a kiállítása időbe és pénzbe telik, amit érdemes előre bekalkulálni. A külföldi utazás hátránya lehet még, hogy kisbabával, kisgyerekkel sokan nem szívesen indulnak el hosszú útra.

Fotó: Getty Images

Belföldi vagy külföldi nyaralás? Az ár nem minden

Hogy itthon vagy külföldön éri meg jobban nyaralni, az az áron túl azon is múlik, hogy mit várunk az úti céltól. Sokaknak a nyaralás elengedhetetlen része, hogy megegyenek egy sajtos-tejfölös lángost, mások inkább a tengerben csobbannának egyet, és megint mások inkább Európa nagyvárosaiban keresik a látványosságokat. Más a nyaralás párban, mint gyerekekkel, és megint más fiatalon, mint nyugdíjasként. Ezek mind-mind olyan szempontok, amiket az ár mellett mérlegelni kell.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink