Intelligens Hálózat Mintaprojekt

Hírek
Százezer fogyasztó részvételével nagyszabású kísérlettel próbálják feltérképezni a magyar villamosenergia-hálózat intelligens átalakításának lehetőségeit. Az Intelligens Hálózat Mintaprojektet vezető Központi Okos Mérés Zrt. szakemberei arra keresik a válaszokat, miként felelhet meg a rendszer a legközelebbi jövő kihívásainak, hogyan lehet egyszerre klímabarát, takarékos, fenntartható és versenyképes.  

Korszakváltás zajlik világszerte az energetikában. Világossá vált, hogy már nem elég egyre több és több energiát előállítani az igények fedezésére, a tiszta forrásoknak és az észszerűbb felhasználásnak is egyre fontosabb szerepet kell adni, ha el akarjuk kerülni a gazdasági összeomlással is fenyegető éghajlatváltozást.

A villamos hálózatokra különösen izgalmas feladat vár, hiszen az új rendszer kulcsa a környezetbarát módon megtermelt elektromos áram lesz, elég az egyre terjedő megújuló energiákra, szél- és naperőművekre, vagy az e-közlekedés térhódítására gondolni.

A változásokra a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) is készül: a vállalat tulajdonában álló KOM Központi Okos Mérés Zrt. Intelligens Hálózat Mintaprojekt néven nagyszabású tesztprogramot indított, hogy kiderítse, milyen műszaki és gazdaságossági felté-te-lei lennének egy országos okoshálózat bevezetésének.

Válaszokat keresnek emellett azokra a rendszerszabályozási problémákra, amiket az elektromos közlekedés robbanásszerű terjedése, a villamos hálózatok rugal-masságát próbára tevő megújuló energiaforrások, háztartási méretű kiserőművek megjelenése és rendszerbe kapcsolása okoz.

A mintaprojekt során olyan mérési infrastruktúrát alakítanak ki és tesztelnek, amely hozzájárulhat az energiarendszer modernizálásához – a fenntarthatóság, versenyképesség és ellátásbiztonság együttes figyelembevételével. A projekt a villamos energia mellett a résztvevők földgáz- és vízfogyasztását is vizsgálja.

A mintaprojekt során az okoshálózati adatközpont kiépítése mellett több tízezer fogyasztónál telepítenek okos mérési eszközöket, ez alapozhatja meg egy reprezentatív mintára épülő okoshálózati rendszer kiépítését és üzemeltetését.

A központnak és az ott feldolgozott információknak köszönhetően pontosabb képet kaphatunk a magyar rendszerhasználók energiafogyasztási szokásairól, illetve az energiafelhasználás jövőbeli optimalizálási lehetőségeiről. A mintaprojekt végrehajtásában a KOM Zrt. számos hazai infrastruktúra-üzemeltetővel működik együtt. Segítségükkel több ezer elszámolásra alkalmas fogyasztási végpontot vonnak be a projektbe.

A projekt keretében felszerelt okos-mérőkből, okos mérést segítő berendezésekből a mérési adatok közvetlenül vagy közvetett úton – például a szolgáltatók központján keresztül – jutnak el a központi mérésvezérlési és adatelemző rendszerbe. A különböző hardver- és szoftverelemekből álló integrált mérésvezérlési központ már kiépült, a fejlesztés, finomhangolás lezárása idén szeptember végére várható.

A KOM Zrt. az infrastruktúra-üzemeltetőkkel közösen a végponti eszközök telepítését is megkezdte, ezt a munkát a tervek szerint szintén ősszel fejezik be. Már jelenleg is több mint 70 ezer mérési pontról érkeznek adatok a központi mérésvezérlési és adatelemző rendszerbe. Az összes mérési pont bevonásával a mért végpontok száma várhatóan meghaladja majd a 100 ezret.

A végfelhasználókat a mintaprojektbe partnerként jelentkezett társaságok, önkormányzatok ajánlása alapján választották ki és vonták be. Nekik a fogyasztásmérők cseréjével, illetve a mintaprojekttel kapcsolatos információkat az infrastruktúra-üzemeltetőkkel egyeztetve küldi meg a vállalat.

A partnerek és végfelhasználók az interneten, a www.kozpontiokosmeres.hu oldalon érhetik el a pontos mérési adatokat, valamint az azokból alapján összeállított értékeléseket. A partnerek személyre szabott elemzéseket és kimutatásokat, riasz-tásokat kapnak annak érdekében, hogy a számukra lényeges célokat minél könnyebben elérjék. Ezek alapján energiahatékonyság-növelő beruházásokat készíthetnek elő, amivel pénzt és energiát takaríthatnak meg.

Az intelligens hálózat több előnnyel is jár: hatékonyabbá teheti az energiafelhasználást, csökkentheti a  rendszerszintű veszteségeket és új, innovatív technológiák alkalmazásával biztosíthatja az energiaigényeket. Segíthet emellett a fogyasztók szemléletformálásában, a környezettudatos gondolkodásmód népszerűsítésében.

A projekt végrehajtását a CO2-kvóták értékesítéséből származó bevétel biztosítja, a rendszert első szakaszban öt éven át tartja fent a KOM Zrt.

Intelligens hálózatok, okosvárosok

Az okosváros (smart city) fogalma már több mint egy évtizede létezik, de nagyobb nyilvánosságot csak az elmúlt években kapott a koncepció. Az elképzelés lényege, hogy a korszerű információ- és kommunikációtechnológia segítségével a települések a jelenleginél sokkal szervezettebben, hatékonyabban használják fel eszközeiket és erőforrásaikat.

Ennek elemei már a világ számos városában megfigyelhetők, a vízió viszont egy rendkívül komplex rendszerről szól, ami magába foglalja a város közlekedését, áram- és vízellátását, hulladékkezelését, de emellett a szociális szolgáltatásokat, iskolákat, kórházakat, sőt még a rendfenntartást is.

Egy okosváros szenzorok tömegével figyeli a közlekedést, az energiafelhasználást, a közüzemi szolgáltatásokat, elemzi a különböző hálózatba kötött okoseszközök, a „dolgok internetének” adatait, és ezek alapján dinamikusan irányítja az egyes rendszereket.

Az óriási mennyiségű adat feldolgozása és az azonnali döntéshozatal messze meghaladja az emberek képességeit, ezért az okosvárosok irányításában jelentős szerep jut a mesterséges intelligenciának, a gépi tanulásnak.

A mai okosvárosok intelligens rendszerei még távol állnak a teljes integrációtól, de egyes részfeladatokban, főként a közlekedésben, közvilágításban már látványos eredményeket értek el. Több nyugat-európai várost tartanak már okosvárosnak, így Amszterdamot, Barcelonát, Dublint, Madridot, Manchestert és Stockholmot, de Ázsia fejlett területein is nagy erőkkel dolgoznak az intelligens rendszerek kiépítésén.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink