Egy friss gyors-elemzés szerint az orosz-ukrán háború hírére azonnal reagált a magyar ingatlanpiac.
Az ingatlan keresési kedv csökkenését az alábbi Google Trends adatok mutatják:
Ahogy világszerte, úgy Magyarországon is a Google keresője a legnépszerűbb (a részesedése 93%). Az ingatlant keresők jelentős része érkezik a hirdetési portálokra a keresőből. Az ingatlan témakörre szűkítve a statisztikát, azonnal látszik az Orosz-Ukrán háború hatása.
(Tegyük hozzá, hogy azonnali, gyors hatásról van szó, melyben az az elem is szerepet kap, hogy a keresők figyelmét „elvitte” a szomorú szenzáció keleti szomszédunknál, de a hosszabb, több hét, több hónap távlatába nyúló ingatlanpiaci hatásokat még nehéz ma megtippelni. Könnyen lehet például az is, hogy tavasszal inkább tovább nő a kereslet akár az ide menekülők extra kereslete, akár a biztonságot, biztos „anyagi-menedéket” kereső újabb ingatlanpiaci kisbefektetők miatt – a szerk.)
Mindenesetre február 23-án napközben 40-50%-os volt az érdeklődés az ingatlan témakörben. Késő este és éjszaka már nagy ingadozások voltak tapasztalhatók, aztán 24-én hajnal óta délig már csak 25%-körül mozgott az ingatlan témakörben keresők aránya, vagyis fél nap alatt durván 20-25%-al csökkent az érdeklődés az ingatlan témakör iránt.
Látogatottság visszaesése a megveszLAK.hu ingatlan hirdetési oldalon 23-án egész nap, illetve 24-én du 13h-ig bezárólag:
A megveszLAK.hu országos ingatlan hirdetési portálon hajnalig hasonlóan alakultak a látogatottsági adatok, mint az előző napon, aztán ahogy egyre több hír érkezett az Ukrán-Orosz háború kitöréséről, 7 óra óta minden órában átlagosan 22-24%-al csökkent az ingatlant keresők száma.
Bizonytalanság az ingatlanosoknál és az ingatlant keresőknél is
Magyarország egyik legnagyobb ingatlanos facebook csoportjában a Kalmár Kantinban, aminek több ezer ingatlanos szakember a tagja, többen számoltak be konkrét esetekről, amik összefüggésben állnak az Orosz-Ukrán válsággal.
Több ingatlanos szakember is jelezte, hogy ma drasztikusan visszaestek a telefonos érdeklődések. Több olyan eset is volt, amikor az ügyfelek halasztást kértek. Látszik, hogy nagyon sokan inkább a kivárást választották.
Ingatlan keresési kedv hasonlóan alakult 2020-ban a korlátozások árnyékában (lásd ábra):
A 2020 tavaszán életbe léptetett kijárási korlátozás és a bizonytalanság a március és április hónapokra alaposan rányomta a bélyegét.
Ebben az időszakban beállt a földbe az ingatlanok iránti kereslet, ami csak május közepére állt helyre. Július hónapban ehhez képest csúcsra ugrott az ingatlan keresők száma, aminek többek közt az is lehetett az oka, hogy a korlátozások miatt elmaradt ingatlan vásárlásokat sokan szerették volna pótolni mielőbb. Júliustól az év végéig a szokásos folyamatos csökkenés látszott a trendben, ami minden évben így szokott történni.
Konklúzió
2020-ban a kijárási korlátozás és a bizonytalanság a március és április hónapokra alaposan rányomta a bélyegét. Hasonló hatása van a szomszédban kialakult háborús helyzetnek is. Ám valószínűleg, ha rendeződik a válság (reméljük mielőbb), az élet is visszatér a normál kerékvágásba és az ingatlanpiac is tovább folytatja a szárnyalását, amit az utóbbi egy évben tapasztalhattak az ingatlant eladni szándékozók és a keresők.
További részleteket itt talál.