Ifj. Lomnici Zoltán: fel lehetne jelenteni Soros aktivistáját

Hírek
Mint megírtuk, fény derült Dénes Balázs, a Civil Liberties Union for Europe vezetőjének tevékenységére. Dénes a mértékadó izraeli lapban, a Jerusalem Postban megjelent cikkben elismerte, magyar munkavállalók kárára szerette volna elérni a német külügynél, hogy nyomást helyezzenek a magyar kormányra. Mindezt azért, hogy a bevándorláspárti Soros-féle NGO-k magyarországi tevékenységét támogassa. Az ügy komolyságára tekintettel felkerestük ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogászt, akitől azt kérdeztük, hogy milyen büntetőjogi kategóriába eshet Dénes tevékenysége, valamint milyen kifutása lehet az esetnek.  

Ifj. Lomnici szerint arról van szó, hogy a Soros-hálózat egyik tagja kapcsolati hálóját nyomásgyakorlásra próbálhatta felhasználni. A cél az volt, hogy a magyar kormány feladja a külföldről támogatott NGO-k átláthatóságát irányzó törekvéseit. Ez egyértelműen tilalmazott magatartás – mutatott rá az alkotmányjogász.

Első lépésben az alábbi büntető jogi tényállások vizsgálandóak Dénes ügyködése tekintetében. A Büntető Törvénykönyv alapján befolyás vásárlása, befolyással való üzérkedés, illetve vesztegetés esetei merülhetnek fel a Soros-aktivista eddig megismert tevékenysége kapcsán. A hazaárulásra vonatkozó kérdésünkre a szakértő úgy fogalmazott, hogy a rendelkezésre álló kevés információ miatt ennek a megállapításához további vizsgálatra van szükség, a jelenlegi adatok szerint ilyen tényállásról nem beszélhetünk. A fentebb említett esetekben a törvény szerint minősítés nélkül egytől öt évig terjedő szabadságvesztés a kiszabható büntetés.

A köznapi értelemben vett hazaárulás nem egy alaptalan felvetés ebben az esetben. Erről is beszélt nekünk ifj. Lomnici, aki szerint Dénes nyomás gyakorlása érdemi nemzetbiztonsági kockázatot jelenhet. Hozzátette, hogy nemzetgazdasági kockázatról is beszélhetünk, hiszen az olyan német cégeken keresztül mint az Audi, a Mercedes vagy a Bosch a magyar emberek megélhetését kockáztatva helyezhették volna nyomás alá a magyar kormányt. Az említett cégek közvetlenül több tízezer ember megélhetését biztosítják.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter reagálva a hírre, bekérette a Jerusalem Post birtokába került felvételt. Ennek kapcsán kérdeztük arról is az alkotmányjogászt, hogy milyen lépések várhatók szerinte az ügyben. Úgy fogalmazott: nem tartja kizártnak, hogy a magyar külügy felveszi a kapcsolatot a német külüggyel, valamint a külgazdasági kérdések okán az érintett német cégekkel, és közösen járnak végére az ügynek. A szakértő úgy véli, hogy meg kell tenni a szükséges lépéseket, adott esetben feljelentés formájában is, hogy a nyomozó hatóságok érdemben tudjanak vizsgálódni.

Borítókép: MTI/Bruzák Noémi

Ezek is érdekelhetnek

További híreink