Az ingatlanpiacon folyamatos az agglomerációba ki és az külső kerületekből beköltözők száma. „Míg az árak emelkedése gyakran szorítja ki a vásárlókat a külső budapesti kerületekbe, vagy még tovább, valamelyik szomszédos településbe, gyakran a fiatal kisgyermekes párok lelkesen döntenek úgy, hogy a kertváros ideálisabb számukra. Így vagy úgy, a kiköltözőknek választaniuk kell, hogy milyen dolgokról hajlandók lemondani és mikről nem.
Szerencsére az agglomeráció ugyanolyan színes, mint a fővárosi kerületek, így mindenki megtalálhatja a számára ideális települést.” – jegyezte meg Balla Ákos, a Balla Ingatlan tulajdonos ügyvezetője.
Távolság és közlekedés
Aki kiköltözik meg kell, hogy barátkozzon a mindennapi autózással vagy tömegközlekedéssel. A városok, települések népszerűségét egyértelműen befolyásolja, hogy milyen messze vannak a fővárostól, de még inkább az, hogy mennyire egyszerű és gyors bejutni valamelyik fővárosi központba.
Az autópályák sokat segítenek, egyszerűsítik a közlekedést, az M2-es miatt egyre kedveltebb Dunakeszi, Göd és Fót, a déli szektorban pedig Érdet segíti az M6-os M7-es és a 6-os és 7-es út. Az M0-ás fejlesztése tovább könnyíti majd a közlekedést.
Infrastruktúra
A városok méretével együtt nőnek a helyi lehetőségek, beleértve a mindennapi bevásárláshoz szükséges boltokat, a szórakozási lehetőségeket és munkahelyeket egyaránt.
Értelemszerűen, a város minősítésű településeken magasabb életszínvonal várható, tehát az északi szektorban Pilisvörösvár, Szentendre, Dunakeszi, Göd, Fót, valamint keleten Kistarcsa, Gödöllő és Pécel a népszerű. Nyugaton és délen Vecsés, Gyál, Dunaharaszti, Szigetszentmiklós, Érd, Budaörs és Budakeszi a legnépszerűbbek. Ezeken a településeken már a közlekedés is többségében széleskörűen kiépített, így viszonylag könnyű a fővárosba a bejutás.
A Budapest-Esztergom vasútvonal rekonstrukciója keretében felújított pilisvörösvári viadukt 2013. november 29-én. (MTI Fotó: Máthé Zoltán)
Sokat számít, ha egy város rendelkezik saját kulturális háttérrel, ebben Szentendre és Gödöllő a legkiemelkedőbb.
Árak és háztípusok
Vidéken mindig a 100-120 négyzetméteres családi házak, ikerházak a legnépszerűbbek, valamint az 50-60 négyzetméter körüli 2 vagy 1+2 szobás lakások. Szinte minden régióban elmondható, hogy Budapesttől minél távolabb keresünk ingatlant, annál olcsóbbakat fogunk találni, persze településen belül is megfigyelhetők azok a differenciálódások, mint a fővárosban.
Az árakról átlagosan elmondható, hogy a telkek mérettől és lokációtól függően 30-50 millióért kelnek el. A lakások szintén 30-35 millió környékén találnak gazdára, de például Érden már 25 millió környékén is keresgélhetünk.
A családi házak és ikerházak ára ennél jóval magasabb, Észak-Pesten nagy a szórás, 30-50 millió között lehet találni akár már újépítésű házakat, de Érden 48-60 millió, Csepel környékén 40-45 millió forint az ára ugyanezeknek a típusú ingatlanoknak.
A fővárosi agglomeráció árversenyében azonban Szentendre az első, a nagyjából 50-60 nm-es 2 vagy 1+2 szobás lakások 30 millió környékén kelnek el, de a leválasztott sorházakért már 70-80 millió forintot is elkérnek a tulajdonosok. A legkeresettebbek itt az újépítésű gazdaságosan fenntartható lakások melyek ára 100-150 millió forint között alakul.
Borítófotó: A Pest megyei Fót látképe, középen a katolikus templom. (MTI Fotó: H. Szabó Sándor)