Hoppá! Nálunk nőnek legjobban a bérek!

Hírek
Idén, a legfejlettebb gazdaságokat tömörítő OECD szerint is nálunk emelkednek legjobban a reálbérek - hívta fel a figyelmet a Figyelő internetes kiadásának adott interjújában Szalai Piroska, a témával foglalkozó szakértő, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány (BVK) kuratóriumi elnöke.  

Mekkora ütemben nőnek hazánkban a fizetések, keresetek?

A tavalyi egész évet lezáró, 2017-es decemberi keresetek majd csak február 20-án jönnek ki. Ugyanakkor a becsült adatok alapján egyértelműsíthető, hogy mind a régióban, mind pedig az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) országok táborában nálunk a legmagasabb a bérdinamika. Konkrétan: tavaly novemberben az átlagkereset 13 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

Bruttóban vagy nettóban?

A rendelkezésre álló adatok szerint a múlt év első tizenegy hónapjában a bruttó és a nettó keresetek azonos mértékben, 12,8 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Erre a kiemelkedő teljesítményre a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá az állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak számottevő hatással.

Szép, szép dolog a statisztika, de mennyi az annyi? 

Az immár rendelkezésre álló, KSH-számok alapján a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete novemberben 323 ezer forint volt. Utóbbi azt jelenti a gyakorlatban, hogy az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 214 800 forint volt. Ha pedig a  kedvezményt is figyelembe vesszük, 222 700 forintra becsülhető az átlagos havi fizetés hazánkban.

Kik keresnek a legjobban?

Változatlanul a pénzügyi-biztosítási üzletág vezet: ebben a szegmensben a foglalkoztatottak bruttó keresete átlagosan 550 ezer forint volt, míg az ingatlanszakmában 24,5 százalékkal nőttek a bérek 310 ezer forintra. Közben az iparban és az építőiparban 359 ezerre, illetve 243 ezer forintra ugrott fel a bruttó átlagkereset. Az idegenforgalomban és vendéglátásban pedig 12,1 százalékos volt az emelkedés, amivel 293 ezer, illetve 194 ezer forintra nőttek.

Megéri állami alkalmazottnak lenni?

Nézze, a költségvetési szférában 352 ezer forint volt a bruttó átlagkereset tavaly, míg a közigazgatás és védelem területén alkalmazottak bruttó keresete egy év alatt 17,0 százalékkal 397 ezer forintra nőtt tavaly novemberre, az oktatásban 8,1, az egészségügyben 14,1 százalékos volt a növekedés és 325 ezer, illetve 313 ezer forintra emelkedtek a keresetek, a szociális ellátás területén 145 ezer forint volt az átlagkereset, 22 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Úgy gondolom, a számok magukért beszélnek!

Nézzük a 2018-as várakozásokat, mi várható?

A brit szakszervezeti szövetség (TUC) szerint 2018-ban Magyarország áll majd a fejlett ipari gazdaságok alkotta Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) reálbér-növekedési ranglistájának élén, vagyis nem a kincstári optimizmus mondatja velünk a bérdinamika kedvező alakulását.

Mit mond a TUC?

A TUC Londonban ismertetett tanulmánya szerint Magyarországon idén 4,9 százalékos reálbér-növekedés várható. Ez a leggyorsabb ütem lenne az egész OECD-csoportban. Ezzel szemben az eurózónában 0,6 százalékos reálbér-emelkedés várható. Hozzá szeretném tenni, hogy a hazai szakértői várakozások ettől magasabb bérdinamikát várnak, átlagosan a reálbárek 7-8 százalékkal nőhetnek idén.

Borítófotó: dooder, freepik.com

Ezek is érdekelhetnek

További híreink