Hollywood: a trükkmestereken spórolnak

Hírek
Az amerikai filmipar speciális trükkök nélkül alig tud sikeres produkciót gyártani, az effekteket készítő szakembereket mégis alulfizetik.

Az elmúlt évek legsikeresebb filmjei mind tele voltak pumpálva digitális trükkökkel: ezek nélkül úgy tűnik szinte lehetetlen több száz milliós sikerfilmeket forgatni, épp ezért is meglepő, hogy a művészekkel, akik a virtuális látványért felelnek az amerikai filmipar igen csak rosszul bánik.

Az egyik leghírhedtebb eset a Rhythm & Hues-é: a trükkcég már csődbe ment mire megkapta az Oscar-díjat a Pi életéért. Hogy mindez, hogy fordulhatott elő? A történet rendszerint azzal kezdődik, hogy a stúdió benyújt egy tervezetet a trükkcégnek, melyben feltüntetik, hogy nagyjából mit szeretnének vászonra vinni. Ez alapján a tech-guruk pedig kiszámolják, hogy hány emberre, munkaórára és tőkére van szükség a megvalósításhoz. 

A probléma rendszerint akkor kezdődik, amikor már hónapok óta javában zajlik a munka: a rendező egyszer csak közli, hogy újabb akció-jeleneteket, látványos háttérkompozíciókat szeretne vagy kiderül, hogy egy szereplő, akit eredetileg egy elmaszkolt színész játszott volna számítógéppel fog elkészülni. Aztán ahogy közeledik a premier napja egyre több embernek támad új ötlete: a producerek, a stúdió vagy sokszor maga a PR-os részleg is kitalál valamit, aminek feltétlenül szerepelnie kell a filmben. 

A Harry Potter filmeken is dolgozó Martin Gabriel, aki 18 év után hagyta maga mögött Hollywoodot azt mondja: a stúdiók azt hiszik, hogy a trükk készítés csak gombok nyomogatásából áll és nem veszik tudomásul, hogy a fotorealisztikus effektek elkészítéséhez magasfokú tudás szükséges.

Mindenesetre a forgatások végén befutó plusz igények miatt a cégek egy rakás projektből veszteségesen jönnek ki, mégse mernek nemet mondani. Az amerikaiak ugyanis egyre többször kiszervezik a trükk-készítést érintő munkákat mondjuk Ázsiába vagy Európába. Az érintett vállalatok ezért inkább abban reménykednek, hogy a film legalább jól fog mutatni a portfóliójukban a többi megbízásuk pedig majd átlendíti őket az anyagi nehézségeken. Addig is igyekeznek a beosztottak juttatásain spórolni például azzal, hogy nem adnak nekik betegbiztosítást, vagy nem fizetik meg a túlóráikat.

Borítókép: MTI/EPA/Paul Buck

Ezek is érdekelhetnek

További híreink