– Február 19-én megkezdődött az ajánlószelvények gyűjtése. Milyen gyorsan sikerült összeszednie az induláshoz szükséges 500 aláírást?
– Szerencsére nagyon sokan segítik a munkánkat a történelmi belvárosban és az 1-es választókerületben, ennek köszönhetően már az első nap közel 2500 ajánló aláírást le tudtam adni, és még hétfő este hivatalos jelöltté váltam.
– Nem tartottak attól, hogy a Momentum egykori alelnöke, Soproni Tamás meghekkeli az aláírásgyűjtést? Egyszer már kísérletet tett arra, hogy tönkretegye az Ön sajtótájékoztatóját.
– Az összes ellenzéki képviselőjelölttel együtt vettem föl az ajánló íveket. Ott volt Fekete-Győr András és Juhász Péter is, de én voltam az egyedüli, aki még hétfőn vissza is vittem a minimálisan előírt ötszáznak a többszörösét. Úgyhogy nem volt okunk aggodalomra.
– Milyen érzés, hogy olyan ellenzéki “titánokkal” fog megküzdeni a budapesti 1-es választókerületért, mint Fekete-Győr András, vagy Juhász Péter?
– Mi alapvetően nem azokkal harcolunk, akik velünk szemben állnak, hanem azokért, akik a hátunk mögött vannak. Azokért a magyar emberekért küzdünk, akik egyértelműen kinyilvánították, hogy nem akarják bevándorlóországgá tenni Magyarországot. Itt a történelmi belvárosban, a Palotanegyedben, belső Ferencvárosban, az ötödik kerületben és a Budai Várnegyedben élő emberek azt is szeretnék, hogy az építkező munka, amit elkezdtünk, folytatódni tudjon. Rengeteg emberrel beszéltem az ajánló aláírásgyűjtések alatt, és nagyon sok lakossági fórumon vagyunk túl. Ezek alapján mondhatom, az itteniek látják az elmúlt nyolc év építkezésének eredményeit, és nem akarnak visszafordulni. Azt is látják, hogy a jelenlegi ellenzék, élükön Juhász Péterrel, nem képes építkezni, kizárólag rombolni, fütyülni, zavart kelteni. A belvárosnak nincs szüksége ilyen jelöltekre.
Hollik István/Fotó: Kőhalmi Péter
– Említette, hogy azokért harcolnak, akik az Önök háta mögött vannak. Ön szerint Juhász Péter, vagy Fekete-Győr András háta mögött kik vannak?
– A választás tétje, hogy nemzeti vagy bevándorláspárti kormány lesz Magyarországon. Ez nemcsak országosan érvényes, ugyanez igaz a belvárosra is. Az összes ellenzéki jelölt egyértelműen bevándorláspárti. Nincs szükségünk arra, hogy Budapest belvárosába bevándorlókat telepítsenek, azt meg végképp nem akarjuk, hogy olyan képviselője legyen a körzetnek Juhász Péter személyében, aki drogtanyává tenné a környéket.
A Momentum a legutóbbi civil törvény ellen indított aláírásgyűjtésével egyértelműen állást foglalt Soros György és szervezetei és a magyar kormány közötti vitában, előbbit választva. Nem lehet kétségünk afelől, hogy ha hatalomra jutnának, akkor kit választanának. Közben a nemzetközi bevándorláspárti, migránstámogató nyomás is érezhetően folyamatosan növekszik. Nem csak Soros György és szervezetei részéről, hanem Brüsszelből is. A hetekben Jean Asselborn, a luxemburgi külügyminiszter fenyegette meg az országot. Az ilyen történések mára szinte mindennaposak. Egy ilyen nagy nemzetközi nyomásnak csak a Fidesz-KDNP tud ellenállni, mert mi rendelkezünk azzal az értékrendbeli stabilitással, ami ehhez szükséges. Az ellenzékre ebben az ügyben biztosan nem számíthatunk.
– Az országos politikáról a helyi vizekre evezve: kidolgozta már a választókerületet érintő terveit?
– Vannak még előttünk álló kihívások, de már mindegyik polgármesterrel szövetséget kötöttem a jövőbeni fejlesztések végrehajtására. Az ötödik kerületben az elmúlt ötven évben nem volt olyan közterület-felújítási program, mint az utóbbi években. Szinte nem tudunk olyan utcát mondani, amely ne újult volna meg. Ezt a programot koronázná meg a Kossuth Lajos utca sétálóutcává alakítása a forgalom föld alá terelésével. Az első kerületi Vérmező egy kihasználatlan terület, meg kell találni a módját, hogy olyan funkciókkal lássuk el, ami az ott élő embereket szolgálja.
Belső-Ferencvárosban folytatni kell azt a városrehabilitációs programot, ami elindult és amelynek köszönhetően a nem komfortos lakások száma ezerről százra csökkent. Akkor leszünk elégedettek, ha ez a szám nulla. A Palotanegyedben is folytatni kell azokat a közterület felújításokat, amelyek keretében minden évben egy-két utca megújul. Ott a legnagyobb kihívás, hogy a Magyar Rádió volt épületegyüttesének – amely magában foglalja az Eszterházy- és a Károlyi-palotát is – új szerepet találjunk. A Palotanegyed emellett nagyon sűrűn lakott, és a zöldfelület is nagyon kevés arrafelé. Célunk, hogy több játszótere, parkja legyen a helyieknek.
Hollik István/Fotó: Kőhalmi Péter
– A kampányfüzetein azonban nem csak ezek a tervek szerepelnek. Köves Slomó, az Egyesült Magyarországi Izraelita Hitközség főrabbija nemrég szerepelt az egyik szórólapján, amiért az ellenzéki média számon kérte a rabbit.
– Az alaptörvény egyértelműen kimondja, hogy az állam és az egyház különállóan működik, de fontos közösségi célokért együttműködhetnek. Kereszténydemokrataként hiszek abban, hogy Magyarország nem lehet sikeres, nem erősödhet meg keresztény identitásában anélkül, hogy az állam a történelmi egyházakkal, mint stratégiai partnerekkel ne működne nagyon szorosan együtt. Mindegyik történelmi egyház olyan társadalmi missziót vállalt fel, amely nélkül nem lehet sikeres Magyarország, ezért – ha tetszik a liberálisoknak, ha nem – a Fidesz-KDNP együtt fog működni az egyházakkal, mert ennek az együttműködésnek a magyar emberek a nyertesei.
– Balliberálisok gyakran idézik Ferenc Pápa bevándorláspárti mondatait. Ilyenkor nem zavarja őket, ha egy egyházi személy politizál. Mint piarista öregdiák, hogyan viszonyul azokhoz a pápától származó gondolatokhoz, amelyekre ellenfelei előszeretettel hivatkoznak?
– II. János Pál pápával értek egyet, aki azt mondta: nekünk, keresztény embereknek bele kell bonyolódnunk a világ dolgaiba. Folyamatosan keresnünk kell az adott kor kihívásaira a keresztény válaszokat. Örvendetes, hogy nagyon sok keresztény így cselekszik. Mi szerencsések vagyunk, mert egy olyan kereszténydemokrata vezetője van Magyarországnak Orbán Viktor személyében, aki szintén így tesz. A keresztény értékeknek megfelelő választ adunk a jelenkor legnagyobb kihívására, a bevándorlásra, amikor azt mondjuk: nem igazságos, ha a bevándorlók ugyanúgy élvezhetik Európának azt a jóléti rendszerét, mint azok, akik mindezt kemény munkával hatvan-hetven év alatt fölépítették. Mi azt tartjuk helyesnek, ha megvédjük saját magunkat, saját identitásunkat és a szükségben szenvedő emberek számára inkább abban segítünk, hogy a szülőföldjükön tudjanak boldogulni. Ez egy szolidáris, igazságos és keresztényi válasz a bevándorlás kihívására.
– Míg Magyarországot azért támadják az EU-ban, mert nem hajlandó betelepítéssel orvosolni a népességfogyást, itthon az ellenzék folyamatosan a kormány családokért tett erőfeszítéseit kritizálja. Szél Bernadett, az LMP társelnöke még a CSOK egy részét is megvonná.
– Valóban két megoldási út kínálkozik előttünk a demográfiai probléma megoldására. Az egyik szerint a csökkenő népességet úgy ellensúlyozzuk, hogy beengedünk más kultúrájú embereket, amivel a munkaerőhiányt ideiglenesen talán orvosolni tudjuk. Nyugat-Európa példája azt mutatja, hogy a munkaerőpiaci helyzetet lehet orvosolni bevándorlással, de ezzel kulturálisan olyan feszültséget teremtünk, amelyeket mi már nem fogunk tudni megoldani. A magyar kormány nem ezt az utat választotta. Mi a belső erőforrásokra támaszkodunk, és abban próbálunk meg segíteni a magyar családoknak, hogy a vágyott gyermekek meg tudjanak születni. Bizakodásra ad okot, hogy a magyar családok több gyermekre vágynak. Nekünk arra kell rájönnünk, hogy milyen akadályok állnak még a vágyott gyermekek megszületése előtt és azokat elgördítsük a családok elől. Az elmúlt nyolc év családpolitikája erről szólt. Szél Bernadettnek meg azzal a 66 ezer családdal kellene elbeszélgetnie, és a szemükbe néznie, akik a CSOK-nak köszönhetően jutottak új lakáshoz.
– Ha már a családokról beszélünk. Ön is két gyermek édesapja. Sosem tartott attól szóvivőként, hogy családja célponttá válik?
– Azt szokták mondani, hogy aki lónak áll, húzzon. Örömmel vállaltam el ezt a feladatot, amivel segíteni tudtam a Fidesz-KDNP munkáját. Persze ezzel együtt járhat az is, hogy személyesen megtámadnak, de mivel azt gondolom, hogy jó ügyet szolgálok, ezért ezek a támadások leperegnek. Eddig a családom ebből semmit nem érzékelt, semmilyen negatív következményét vagy káros hatását nem láttuk. A gyermekeim még kicsik, a feleségem pedig úgy gondolja, hogy jó ügyért dolgozom, ezért mindenben támogat engem.
– Nem mindenki családi élete mondható rendezettnek az ön választókerületi ellenfelei között. Juhász Péterről olyan híreket lehet olvasni, miszerint három gyermeke szeme láttára drogozott, édesanyjukat pedig bántalmazta.
– Azt gondolom, ha ezek a vádak igazak, abban az esetben Juhász Péter nem hogy más embereket, de saját családját és saját magát sem tudja képviselni. Mellesleg ő maga ismerte el, hogy valóban hosszan dulakodott volt élettársával, ami közben a nő megsérülhetett.
– Csak a derűsebb befejezés végett. A Fidesz-KDNP szövetség mindkét pártjának tagja. Ennyire nehéz volt választani?
– Az én generációm politikai alapélménye az első Fidesz-kormány és a 2002-es Kossuth tér. Amikor mi egyetemre jártunk, azt éreztük, hogy jó ebben az országban élni, fejlődünk, újra büszkék lehetünk hazánkra. Éppen ezért ért sokként bennünket 2002. Számos társammal együtt akkor döntöttem el, hogy mindenképp akarok valamit tenni a hazámért, mert volt egy jó tapasztalatom a polgári Magyarország építéséről. A polgári és keresztény Magyarország pedig elválaszthatatlan egymástól. Keresztény vagyok, de a politikai identitásomat tekintve nekem a KDNP és a Fidesz, egy erős szövetség, melyben mindkettőnek megvan a szerepe és nem szeretném ha ez megváltozna.
Borítókép: Kőhalmi Péter