Nagyon nehéz eldönteni, hogy a sok szakmai könyv közül, amely a világban születik, melyik könyvet olvassuk el. Ebben segít most nekünk a Pallas Athéné Könyvkiadó, amelynek célkitűzése, hogy az eddig kizárólag külföldön kapható és rendkívül népszerű gazdasági szakkönyvek magyar fordításban is elérhetőek legyenek. A Princeton University Press által 2017-ben kiadott Big Mind szinte azonnal bestsellerré vált, s mostantól Magyarországon is kapható.
A Nagy elme – Hogyan változtatja meg világunkat a kollektív intelligencia című könyv fő célkitűzése a kollektív intelligencia, mint kutatási terület megteremtése és bemutatása. Észszerűen élni és egyben emócióink szerint cselekedni mindannyiunk kihívása. Értékeink mentén közösen cselekedni ugyanakkor korunk egyik legnagyobb lehetősége. Geoff Mulgan az információs technológia korában arra hívja fel figyelmünket, hogy a tudásmegosztás hozzáférésen és megosztáson alapuló kultúrája nem csupán egyéni, de közösségi szinten is képessé tehet bennünket érzelmeink és értelmünk összehangolására. A szerző azonban ennél is tovább megy, Nagy-Britannia vezető innovációs alapítványának és think-tankjének (NESTA) alapítója arra vállalkozott, hogy multidiszciplináris megközelítéssel tárja fel, hogyan járulhat hozzá az intelligenciakutatás emberi kapcsolataink, a társadalmi rendszereink és az üzleti világ szervezeti modelljeinek hatékonyabb működéséhez.
Függetlenül attól, hogy vállalkozásunk, háztartásunk vagy a nemzetállamok szintjén értelmezzük üzeneteit, Geoff Mulgan a jövő gondolkodó életközösségeinek kölcsönösen pozitív kapcsolati térképét fogalmazza meg számunkra formabontó szavakba öntve, hálózati szemléletben, ugyanakkor mindezt közérthető formában.
Értelmezése szerint a valódi intelligens csoportok és rendszerek többek, mint az egységeinek összessége, a kapcsolatok által ugyanis egy teljesen új egység jön létre. Ez az új egység egy kollektív intelligencia, mely nem a szokásos intelligenciák, emberi agyak felskálázott változata, hanem új tulajdonságokkal rendelkezik. Emiatt tanulmányozásához újfajta megközelítés szükséges.
Témaválasztását tekintve a könyv nagyon aktuális, hiszen számos olyan területet érint, amelyek jelenleg rendkívül népszerűek, például az okos városok, radikálisan új szervezeti struktúrák, mesterséges intelligencia, a technológia hatása a mindennapokra. Geoff Mulgan újszerű megközelítéssel vizsgálja a témát és átfogó gyűjteményt ad más kutatási területek megállapításairól, melyek a szerző megítélése szerint kapcsolódnak a kollektív intelligencia területéhez.
A Nagy elme izgalmas, hasznos, új nézőpontot kialakító olvasmány.