Hogyan nyerészkedik Nyugat-Európa Magyarországon?

Hírek
Nem várt helyről kapott bizonyítékot a kormán, Brüsszel ellenes politikájához. A francia közgazdász, Thomas Piketty, kiszámolta, hogy az egyik leginkább külföld által kihasznált gazdaság, a magyar. Így nem igaz az, hogy az uniós források formájában adományokat kap Magyarország. A sztárközgazdász a Makronómnak nyilatkozott.

Nagyon sokszor lehet olvasni, hallani olyan okfejtéseket, melyekben végig veszik, hogy az uniós pénzek nélkül sehová sem tartana a magyar gazdaság. Sőt néhány azt vallják, hogy az EU nélkül Görögország sorsára jutottunk volna. Ha rátekintenek Piketty eredményeire, akkor viszont a saját és a régióról alkotott véleményük is változni fog. Valószínű a görögök államcsődjével kapcsolatban is kételyek alakulnak majd ki.

Három főbb téma köré lehet csoportosítani Piketty és társai által feltárt tényeket. Először is a nettó külföldi eszközök. Tehát azon külföldi kézben lévő hazai eszközök, melyek lehetnek cégek, lakások, vagy bármilyen más jószág, amelyekből a külföldi cégek profitálnak. Ez nem másra vezethető vissza, mint a privatizációra. Ez hazánkban volt a legnegatívabb mértékű, hiszen a neoliberális vezetés mindenfajta korlát nélkül, elsősorban külföldieknek adott el, amit csak tudott. Még a közműcégeket is. Miért is külföldieknek? Azért, hogy ne jöhessenek létre hazai monopóliumok. A várakozásoknak megfelelően itthon nem is jött létre ilyesfajta monopólium, de külföldön igen. (Ez lett az például az E.ON.) Ez a tendencia pedig azt jelentette, hogy 2006-ra a nettó külföldi eszközök a magyar GDP-hez viszonyítva 120 százalékot értek el, míg más közép-kelet-európai országokban csupán 60 százalék körüli ez az érték. Logikus, hogy a gazdasági világválság alatt ez tovább nőtt, azonban 2010 óta folyamatos csökkenő pályára állt.

Egy másik igazán érdekes adat a nettó külföldi tőkejövedelem. Azaz, hogy az a bizonyos „külföldi kéz” mekkora profitra is tesz szert a magyar GDP-hez hasonlítva. Megdöbbentő adatokkal szolgál a francia közgazdász és csapata e téren is. Számításaik szerint 2010-2016 között a profitok éves kiáramlása az országból átlagosan a GDP 7,2 százaléka. Eközben a hazánkba érkező uniós támogatások éves nettó aránya épphogy 4 százalék. Tehát elmondhatjuk, hogy több mint a fele az uniós támogatásoknak visszaáramlik Nyugat-Európába. Erről és egy lengyel kutatásról nyilatkozott György László is, a Századvég vezető közgazdásza: „2012 körül megmutatta, hogy az uniós források több, mint fele végül visszaáramlik a nyugati országokba. Így az uniós támogatások nagy részben a nyugati nagyvállalatoknak nyújtott közvetett támogatásnak tekinthetők, a közép-európai országokon keresztül”.

Mindezek pedig megmutatják, hogy miért is alacsonyak a bérek itthon. Erről kérdezte a Makronóm Pikettyt, aki szerint: „A térség alacsony béraránya nagyon erős és szemléletes bizonyítéka annak, hogy a külföldi tulajdonosok valóban magas hozamokat érnek el a kelet-európai országokban” – nyilatkozta Piketty. Hozzátette, hogy „emiatt nem csodálkozhatunk azon, hogy a kelet-európai politikusok gyakran hivatkoznak arra, hogy a külföldi befektetők a piaci erejüket arra használják, hogy alacsonyan tartsák a béreket, és így extraprofitot érjenek el”. Másrészt pedig eléggé gyanússá vált a perifériaországok felzárkóztatásának programja. Ezen adatok és elemzések alapján kijelenthető, hogy a nyugati országok úgy tekintenek az egyenlőtlenségre, mintha az természetes volna. Erre utal Piketty legújabb cikke is.

Újabb bizonyítékát láthatjuk tehát annak, hogy a brüsszeli vízfej a jól ismert német-francia tengely gazdasági-politikai kiszolgálója, és nem az európai értékek védőszentje. Szerencsére ezt egyre többen látják, és egyre többen kérdőjelezik is meg. Még olyan, néha szélsőbalos közgazdászok is, mint Thomas Picketty.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink