Sokunknak sokféle élménye, tapasztalata van a hazai felsőoktatásról. Az alapossággal, a részletekre odafigyeléssel általában nem volt baj, csakhogy a komplett elméleti szemlélet maradt sokáig itt a múlt századból. Elméleti szakemberek helyett ugyanis a mai modern gazdaság sokkal inkább gyakorlatorientált fiatalokat igényel. Nem definíciók, bemagolt elméletek és kevéssé a tudományos publikációk, hanem a mindennapokban használt, tényleges ismeretek elsajátítására van szükség. Szerintem. Szerencsére nem csak szerintem, hanem azok szerint is, akik a felsőoktatás átalakításán dolgoznak.
Ezt mutatja a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetőjének egyik friss nyilatkozata is. „Olyan közös jövőkép van kialakulóban az országban, amely a gazdasági és társadalmi élet valamennyi szereplőjét új célok megfogalmazására és ezek megvalósítására készteti” – hangsúlyozta Varga Mihály a Budapesti Gazdasági Egyetem új kampuszának, I. Kiválósági Központjának átadó ünnepségén. A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: a magyar gazdaság növekedésének dinamizálásában fontos szerep jut a hazai felsőoktatásnak.
Örvendetes, hogy egy olyan új és korszerű képzőközpontot adhatunk át, amelynek küldetése összhangban van a kormány gazdasági szemléletével – fogalmazott Varga Mihály. Kiemelte: a hazai gazdaságnak minden eddiginél nagyobb szüksége van a jó, gyakorlati tudással rendelkező szakemberekre, ugyanakkor a lehetőségek is gyors ütemben bővülnek Magyarországon. Mint mondta: a jövő kihívásaira csak a tudással felvértezett szakemberek adhatnak választ.
A 2010 óta eltelt időszak gazdaságpolitikai eredményei teszik lehetővé, hogy felgyorsuljon hazánk felzárkózása a fejlett ipari országokhoz – emelte ki a tárcavezető hozzátéve, hogy a kormány számos programmal segíti az innováció vezérelt gazdaságra való áttérést, erősíti az ipari termelést, támogatja a magyar kis- és középvállalkozásokat.
Mindezek a lépések a versenyképesség feltételeinek minőségi javítására irányulnak – szögezte le Varga Mihály az intézkedések sorából kiemelve a tavaly novemberben megkötött hatéves bérmegállapodást. Ennek keretében hat év alatt 40 százalékkal emelkedhetnek a reálkeresetek Magyarországon, így e téren is folytatódhat az ország felzárkózása az unióhoz. Emellett a munkáltatói adóterhek csökkentésével hat év alatt a vállalkozókat terhelő adók Csehország vagy Szlovákia szintjére mérséklődnek.
A miniszter hozzátette: a kormány hasonló megállapodásra készül az ágazati felekkel és a szociális partnerekkel, ennek fókuszában a technológiai korszerűsítés, a mérnöki tudományok, a robotizáció és a digitalizáció kérdései állnak majd – tette hozzá Varga Mihály.
Borítókép: MTI/Máthé Zoltán