Az Európai Néppártban ketten pályáznak a csúcsjelölti pozícióra, Alexander Stubb és Manfred Weber, és miután jelenleg ez a pártcsalád a legnagyobb az Európai Parlamentben, nekik van esélyük arra, hogy a választások után valamelyikük az Európai Bizottság elnöke legyen.
A Figyelő főmunkatársa elmondta, nagy valószínűséggel a Keresztényszociális Unió (CSU) politikusát választják a jobbközép párt csúcsjelöltjének a pártfrakció csütörtöki kongresszusán. A másik jelöltről elmondta, hogy Alexander Stubb liberális politikus, aki kitűnő kapcsolatokat ápol Soros Györggyel. Európa-víziója és a bevándorlással kapcsolatos álláspontja megegyezik Emmanuel Macron francia elnök elképzeléseivel – fűzte hozzá.
Stubb indulása a posztért jól fémjelzi az Európai Néppárt válságát. Számos nyugat-európai és skandináv politikus van a párton belül, akik lényegében liberális politikusok – tette hozzá. A kutatások és a választási eredmények azt mutatják, hogy ezek az erők folyamatosan veszítenek népszerűségükből, és a jövő évi EP-választás után csökkenni fog az arányuk a frakción belül.
A csúcsjelölti rendszerről elmondta, hogy az európai parlamenti erőviszonyok alapján határozzák meg, hogy ki lesz az Európai Bizottság elnöke. A jelölési rendszert vita övezi, Magyarország mellett több tagállam sem támogatja. Budapest álláspontja szerint a bizottság elnökéről a kormány és államfőket tömörítő Európai Tanácsnak kellene döntenie.
Weber megválasztása sokkal kedvezőbb lenne a magyar és a közép-európai kormányok számára, mert bajor kereszténydemokrata politikusként érti a térség problémáit. A szakértő kitért arra is, hogy Manfred Weber azért szavazta meg a magyar kormányt elítélő Sargentini-jelentést, hogy ezzel tegyen engedményeket a liberálisoknak, mivel az EP-választás után rászorulhat a néppárt az Alde- (Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért) frakció támogatására.
Ugyanakkor a néppárton belül is vita van arról, hogy érdemes-e a balliberálisokkal egyezkedni, és a néppárt süllyedő pozícióját megtartani, vagy a jobboldal irányába nyitni.
Fotó: Alexander Stubb volt finn miniszterelnök az Európai Néppárt kongresszusa előtt Helsinkiben, a Messukeskus kongresszusi központban 2018. november 7-én. Stubb október 2-án bejelentette indulását az EPP úgynevezett csúcsjelölti tisztségéért, hogy a párt európai parlamenti választási győzelme esetén ő lehessen az Európai Bizottság következő elnöke. (MTI/Koszticsák Szilárd)
Szakadék az Európai Néppárton belül
Arra a kérdésre, hogy vezethet-e szakadáshoz a néppárton belüli mély szakadék a konzervatív és liberális irányvonal között, úgy válaszolt, hogy az identitásvesztés és a megosztottság annak köszönhető, hogy Nyugat-Európa-szerte a jobbközép erők a balliberális pártokkal kötnek koalíciókat. A CDU–CSU-koalíció népszerűségvesztése jól mutatja, hogy ez a jobboldali pártok identitásvesztésével jár.
A mostani kongresszuson azt a kérdést kell feltenniük a képviselőknek, hogy a német kormánypárt, a CDU sorsára szeretne-e jutni, vagy a magyar modellt követik. Intő jel, hogy a legutóbbi tartományi választáson történelmi mélypontra esett Angela Merkel kancellár pártjának támogatottsága.
Egyre többen vélik úgy a frakción belül, hogy a magyar út sokkal hatékonyabb, és nem szabad komoly engedményeket adni a balliberálisoknak – hangsúlyozta Deák Dániel. Alexander Stubbra utalva elmondta, hogy vannak olyan politikusok a néppárton belül, akik liberális politikussá váltak, és fontos kérdésekben a balliberális oldallal kötnek alkukat.
Válságban az európai baloldal
Frans Timmermans lett az Európai Szocialisták Pártjának (PES) úgynevezett csúcsjelöltje, miután egyedüli riválisa, Maros Sefcovic hétfőn visszalépett – a párt európai parlamenti választási győzelme esetén így ő lehet az Európai Bizottság következő elnöke.
A holland szocialista képviselő jelölése lenyomata a baloldali pártok jelenlegi válságának – mondta Deák Dániel. A 68-as generációhoz tartozó holland politikus Soros György megbízható szövetségese, mindig is bevándorláspárti álláspontot képviselt. A hagyományos baloldali pártok Európa-szerte válságban vannak, Franciaországban szinte el is tűntek.
Borítófotó: A csúcselnöki posztra pályázó német Manfred Weber (b3) az Európai Néppárt kongresszusa előtt Helsinkiben, a Messukeskus kongresszusi központban 2018. november 7-én. (MTI/Koszticsák Szilárd)