A kiskereskedelmi üzletek forgalmának mértéke a nyers adat szerint 6,0, naptárhatástól megtisztítva 5,5 százalékkal nőtt májusban az egy évvel korábbihoz képest – jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Ezzel a várakozásokat lényegesen meghaladó ütemben nőtt és idei legjobb eredményét érte el a kiskereskedelmi ágazat májusban. Az első becslésben még 5,4 százalék szerepelt. Az élelmiszer forgalmat 2,6 százalékos növekedésről lefelé, az iparcikk eladások emelkedését 9,8 százalékosról fölfelé, 10,3 százalékosra korrigálta a naptárhatástól megtisztított adatok között a KSH.
Legjobban a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben nőtt a forgalom 10,3 százalékkal az áprilisi 4,6 százalékos növekedés után. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyesboltokban 15,4 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk üzletekben 13,8 százalékkal, a bútor-, műszaki cikk árusító helyeken 6,9 százalékkal.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 3,3 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 26,6 százalékkal emelkedett.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,3 százalékkal nőttek az eladások. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,8, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,6 százalékkal nőtt. Az üzemanyag értékesítés pedig 4,3 százalékkal emelkedett.
A Nemzetgazdasági Minisztérium azt közölte, ezzel 47 hónapja tart az ágazat töretlen bővülése Magyarországon. A kormány kezdeményezésére megkötött hatéves bérmegállapodás, amely a minimálbér erőteljes emelését és munkáltatói adócsökkentést is tartalmaz, a háztartások jövedelmének emelkedésén keresztül gyorsíthatja a fogyasztást, így érdemben hozzájárulhat a kiskereskedelmi forgalom bővüléséhez.
Borítókép: MTI/Balázs Attila