Hazánkban 2,5 százalékos inflációt mért a KSH a múlt hónapban, az árak alakulását elsősorban az üzemanyagárak alakulása befolyásolta. Míg egy évvel ezelőtt éppen csökkentek az üzemanyagárak, így alacsonyabb szintre került a bázis, ezzel szemben idén novemberben emelkedtek az üzemanyagárak. A Takarékban friss elemzése alapján meglepétést okozott még a dohánytermékek árának további emelkedése. Az év utolsó hónapjában ismét csökkenhet az infláció az üzemanyagok magas decemberi, illetve idei év eleji magas bázisára miatt. Így idén éves átlagban 2,4 százalékos inflációra számítunk a szakértők.
Jövő év elején az idei áfa csökkentések elmúló hatását ellensúlyozza további termékekre és szolgáltatásokra bevezetni tervezett áfacsökkentések, valamint az üzemanyagárak idei év eleji magas bázisa, így az infláció 2 százalék közelébe süllyedhet.
Éves átlagban 2,7 százalék lehet az infláció jövőre, azonban a gyorsuló belső kereslet és a bérköltségek növekedése miatt az infláció nagyobb gyorsulást is mutathat. Ezzel szemben a tartósan alacsony olajárak és tartósan alacsony importált infláció fékezhetik az árak emelkedését. Emiatt az MNB egyelőre középtávon nem kényszerül a monetáris kondíciók szigorítására, így a Monetáris Tanács tartósan lazán tarthatja a monetáris kondíciókat nem-konvencionális eszközök használatával. 2019-ben azonban már tartósan elérhető lesz a 3 százalékos inflációs cél.