Három miniszter is kilépett Macron kormányából

Hírek
Benyújtotta lemondását Francois Bayrou, a centrista MoDem párt vezetője, a kormány volt igazságügyminisztere. A MoDem 24 órán belül három miniszteri bársonyszéket is elvesztett - írja a BBC.  

Macron pártja, a La Répuglique en Marche a MoDemmel szövetségben kormányzott. Bayrou pártját az utóbbi időszakban sorozatos támadások érték. A vádak szerint uniós pénzeket használt fel pártja finanszírozására. A lemondási sorozatot Sylvie Goulard védelmi miniszter kezdte meg, majd Marielle de Sarnez, az európai ügyek minisztere folytatta. Harmadikként Bayrou mondott le.

A moDemes politikusokon kívül közölte távozását Richard Ferrand, Macron régi harcostársa is, aki a regionális ügyekért felelt a kormányban. Őt azzal vádolják, hogy korábban, még nem politikusként belső információkat használt fel,hogy felesége ingatlanügyeit segítse.

Macron azzal nyerte meg az elnöki és a nemzetgyűlési választásokat, hogy tisztulást ígért a francia belpolitikában. Ehhez képest a legrosszabb francia hagyományokat idéző botrányok törtek ki kormányában.

Elemzők szerint a Macron-adminisztráció korántsem tisztult meg a négy politikus távozásával. Az en Marché új párt, új emberekkel, akik jó része ismeretlen a francia politikában. Fennáll a veszélye annak, hogy sorra derülnek ki róluk terhelő ügyek.

Macronnak tiszta többsége van a Nemzetgyűlésben, nincs szüksége a MoDem támogatására. Az abszurd módon éppen a lemondott Bayrou által benyújtott “politikai tisztasági” törvényjavaslat megtiltaná a politikusoknak, hogy saját családtagjaikat alkalmazzák, tíz évre kitiltaná a politikai életből azokat, akikre korrupciót vagy csalást bizonyítanak rá, valamint átalakítaná a pártfinanszírozást.

A kormányválságon túl Macron előtt az első nagy törvényhozási kihívás is ott áll. Csütörtökön szavaz a Nemzetgyűlés a nagy vitákat kiváltott terrorizmus ellenes törvényjavaslatról. A javaslat az eddigieknél szélesebb körű felhatalmazást ad a francia hatóságoknak személyek megfigyelésére és adatgyűjtésre. A jogszabály a többi közt felhatalmazást adna a hatóságoknak arra, hogy potenciális terrorista célpontokat – épületek, rendezvények – azonosítsanak, s ezek védelmét fokozzák. Bezárathatnának olyan létesítményeket – például muzulmán imaházakat -, amelyekről bebizonyosodik, hogy szerepük van a terror támogatásában.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink