A 33 846 négyzetkilométer területű volt szovjet tagállam, a Moldovai Köztársaság az 1991-es függetlenedése óta megosztott. Az országtól háborúval elszakadt Csongrád megyényi részen, Transznisztriában (a Dnyeszter Menti Köztársaságban) jelenleg mintegy 300 ezer ember él, és abszolút oroszbarát vezetősége van. amely külön országnak tartja a területet, és népszavazáson is megerősítette, hogy a jövőjét az Orosz Föderációhoz kötné.
Ott 1992 óta orosz katonák állomásoznak, és őrzik a volt szovjet hadsereg mintegy 21 ezer tonna lőszerét is.
A november közepe óta új, technokrata kormánya van a Moldovai Köztársaságnak, amely kiegyensúlyozott külpolitikára törekszik az EU-val és Oroszországgal. Egyfelől reformokat hajt végre az EU-val kötött társulási szerződés értelmében, és maximálisan kihasználja a szabadkereskedelmi egyezmény adta lehetőségeket. Exportjának a 70 százaléka az unió tagországai felé irányul, és csak 15-18 százaléka az orosz piacra. A mintegy 20 moldovai termékcsoportra 2014-ben kivetett embargót Moszkva immár öt kategóriában feloldotta, a bor, a zöldség és a gyümölcs, a feldolgozott élelmiszerek, a konzervek bejuthatnak az orosz piacra.
„Meg kell győznünk Moszkvát, hogy teljesen oldja fel az embargót, hiszen az orosz piacnak nagy a felvevő képessége, s akkor a külkereskedelmi arányok is változnak”, jelentette ki a külügyminiszter.
Ami pedig a Magyarország és Moldova közötti kapcsolatokat illeti, Aurelian Ciocoi elmondta, reményei szerint Orbán Viktor kormányfő nemsokára esedékes chișinăui látogatása alkalmával a két fél aláírja majd a stratégiai partnerségről szóló nyilatkozatot, amely lendület adhat a gazdasági, kereskedelmi kapcsolatoknak.
Két magyar tanácsadó érkezik huzamosabb időre Moldovába, egyikük a pénzügyminisztériumban fog tevékenykedni, a másik pedig a mezőgazdasági és élelmiszeripari minisztériumban. Egy másik fontos kérdés a közvetlen légijárat újraindítása a két főváros között. Egyelőre két nagy magyar befektető van Moldovában, az OTP Bank és a Richter Gedeon gyógyszercég.
„Február elején Szijjártó Péter miniszter Chișinăban bejelentette, hogy magyarországi az Eximbank 100 millió dolláros hitelkerettel segíti a magyar-moldovai üzleti kapcsolatok finanszírozását”, emlékeztetett Aureliu Ciocoi, majd hozzátette, hogy leginkább az IT-szektorban és az útépítésben számít szoros együttműködésre. „Moldovának óriási szüksége van jó minőségű utakra, de említhetném az energetikai szektort, a vízügyet, például a moldovai mezőgazdasági öntözési rendszer fejlesztését”, mondta a külügyminiszter.
A teljes interjút a csütörtöki Figyelőben olvashatja
Borítókép: Moldova külügyminisztere, Aureliu Ciocoi (fotós- Fürjes Viktória)